A holland Kitepower nevű céget a Defti Műszaki Egyetem mérnökei alapították, hogy piacképessé tegyék az általuk kifejlesztett energiatermelési technológiát.
Újfajta módon hasznosítaná a szélenergiát az RWE német energetikai óriás. Ehhez a kísérleti technológiát a holland Kitepower nevű startup cég fejlesztette ki, a lényege pedig, hogy a sárkányeregetéshez hasonló módon termelik az áramot a szél segítségével – írja a The Next Web. A szerkezetet egy ultraerős kötéllel rögzítik, és egy generátorral kötik össze, hogy így alakítsa át a szélenergiát árammá.
Johannes Peschel, a Kitepower vezérigazgatója szerint a sárkányhoz felfújható és üvegszálas vázat használnak, hogy mereven tartsák a szerkezetet. A szárnyfesztávolsága 60 méter, az egész pedig csupán 80 kg-ot nyom, amiben már az érzékelő egység is benne van.
A cég közlése szerint a Kite Control Unit (KCU) szabályozza a repülés irányát, a Dyneema nevű kötél pedig erősebb az acélnál, de csupán tizedét nyomja. Az egészet egy földi konténerhez rögzítik.
Az elektromos áram akkor keletkezik, amikor a sárkány 8-as alakot ír le a levegőben, nagy húzóerőt érve el. Ilyenkor kihúzza a kötelet, ami áramot generál a konténerben. Amint elérte a kötél a maximális hosszt, csörlők segítségével visszahúzzák azt, majd a folyamat indul újra az elejéről. Az egész művelet 100 másodpercet vesz igénybe: 20 a kihúzás, 80 pedig a visszatekerés ideje.
A technológiát a holland Delfti Műszaki Egyetem mérnökei dolgozták ki, a cél pedig az, hogy az olyan területen is lehessen olcsón energiát termelni, ahová nem ér el a kiépített infrastruktúra. A rendszert egy nap alatt fel lehet állítani, egy 100 kW-os egység pedig 150 háztartást láthat el árammal.
Az RWE azért kezdett el kísérletezni a technológiával, hogy kiderítse, mennyire lehet kiaknázni a légkör magasabb részein lévő szelet. Emellett az sem kizárt, hogy a jövőben más, zöldenergiát előállító technológiával együtt fogják majd használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.