Saját chip fejlesztésével oldaná meg a mesterséges intelligencia berobbanása miatt csak fokozódó chiphiányt az OpenAI. Partnerség, de felvásárlás is lehet a szándékból.
A mesterséges intelligencia (MI) fejlesztése és üzemeltetése nem csak drága, de igencsak hardverigényes feladat is – erőteljes, erre kialakított chipekre van szükség hozzá, a piacot pedig jelen pillanatban az Nvidia dominálja több mint 80 százalékos piaci részesedéssel. Ráadásul hiány is van ezekből, melyek még inkább felhajtkják az árakat.
A ChatGPT chatbot számos más MI-technológiát fejlesztő OpenAI pedig a jelek szerint szeretne önálló útra lépni – egy saját chip útján, melyhez a legrövidebb út egy ilyesmivel foglalatoskodó vállalat felvásárlása.
Többször a szakadék szélére került, ám a mesterséges intelligencia sztárt csinált ebből az amerikai cégből
A grafikus chipek felhasználásának harmadik hullámán a világ legértékesebb cégei közé emelkedett az amerikai Nvidia.
Az ügyről a Reuters írt belsős információkra hivatkozva – úgy tudják, az OpenAI már egészen a potenciálisan felvásárolható cégek értékeléséig jutott. A cég állítólag már tavaly óta mérlegeli a lehetőségeket, hogy miként tudna úrrá lenni az egyébként is drága chipek hiányán.
Az is felmerült – részletezi a Reuters –, hogy saját MI-chipet építenek más chipgyártókkal közösen (mint például az Nvidia), de azon is gondolkodtak, hogy diverzifikálják a beszállítóikat, hogy ne csak az Nvidiára támaszkodjanak.
Saját, szupererős chipen dolgozhat a Microsoft
2019 óta dolgozhat egy saját, mesterséges intelligencia tanítására és futtatására használható chipen a Microsoft, amivel vélhetően a külső gyártóktól való függőségükön enyhítenének.
Többet egyelőre nem tudni a dologról, ahogyan azt sem hozták nyilvánosságra, hogy mely partnert szemelhette ki az OpenAI.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)