Gyökeres változásokra számíthatunk a munka világában, és erre a munkavállalók csaknem fele nincs felkészülve – derül ki egy, vezérigazgatók körében végzett friss felmérésből.
Az elmúlt időszakban gyakran esik szó arról, hogy a mesterséges intelligencia hogyan alakíthatja át a munkát. Egy új, az edX online platformon végzett felmérés pedig új fényt vet a dologra, és kezdjük is rögtön a legérdekesebb eredménnyel: a vezérigazgatók 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az ő munkakörüket részben vagy egészben automatizálni kéne, vagy ki kéne váltania a mesterséges intelligenciának.
A megkérdezett vezetők zöme úgy gondolja, a munkavállaló-állomány készségeinek közel fele már nem lesz releváns 2025-re – meglátásuk szerint a munkavállalók 47 százaléka nincs is felkészülve a munka jövőjére.
OECD: Magyarországon fenyegetheti a legtöbb állást a mesterséges intelligencia
A világ 38 fejlett és felzárkózó országából álló OECD-ben átlagosan az állások 27 százalékát fenyegeti közvetlenül a mesterséges intelligencia. Ezek az állások a közeli jövőben megszűnhetnek, mert a mesterséges intelligencia könnyen átveheti az ember szerepét.
A felsővezetői szerepkörökben dolgozó emberek 72 százaléka úgy látja, a vállalatuknak foglalkoznia kell a mesterséges intelligenciával a következő egy-két évben, a munkavállalók képzése céljából – részletezi az eredményeket az Interesting Engineering.
A felmérés keretein belül nem-felsővezetőket is megkérdeztek, akik úgy nyilatkoztak, hogy bár lelkesek az új MI-készségek elsajátításában, de a cégek, ahol dolgoznak, nem igazán lelkesednek a technológia felskálázása iránt.
Utóbbi válaszadók 24 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a vállalatuk programjain keresztül sajátítják el az MI-készségeket – ami azonban még érdekesebb, hogy 39 százalékuk már azt mondta, a következő egy évben felmondhat, ha talál egy olyan munkát, mely jobb tanulási és fejlődési lehetőségeket kínál.
Munkakörök ezreit váltaná ki öt éven belül a mesterséges intelligenciával az IBM, szüneteltetik a felvételt is
7800 munkakört válthat ki az elkövetkező öt évben a mesterséges intelligencia az IBM-nél, mondta Arvind Krishna, a vállalat vezérigazgatója, aki azt is megnevezte, hogy mely pozíciók lehetnek veszélyben.
Sok azonban még a kérdőjel, illetve, az ütközőnek ható álláspontok: a felsővezetők 87 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nehezen találnak MI-téren jól képzett munkavállalót, de eközben 77 százalék mondja azt, hogy az MI megzavarhatja az üzleti stratégiájukat.
A különböző területeket azonban másként érintheti az MI térhódítása, az pedig, hogy mit hogyan alakít(hat) át a következő években, bizonyára hamarosan elkezd körvonalazódni. Az adminisztrációs feladatok azonban könnyen automatizálhatók, mint mondjuk egy olyan, ahol nagyfokú precizitás szükséges.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.