Tech hvg.hu 2023. szeptember. 28. 09:03

Találtak 1672 galaxist, melyek elvileg nem is létezhetnének, most újra kell gondolni az univerzum történetét

Újabb különleges felfedezést tett a James Webb űrteleszkóp (JWST), amint az univerzum múltját kutatta. A kanadai Victoria Egyetem tudósai szerint 1672 olyan galaxisra bukkantak vele, melyek eddigi ismereteink alapján nem is létezhettek volna.

A The Astrophysical Journal című tudományos lapban közzétett publikáció szerint a most megtalált galaxisok nagyban hasonlítanak a mi Tejútrendszerünkre.

A felfedezés nagyjából egy 10 milliárd évvel ezelőtti állapotot tükröz, vagyis körülbelül 3,8 milliárd évvel voltunk az ősrobbanás után. Az eredmény azért is érdekes, mert a tudósok korábban úgy gondolták, ebben az időszakban annyira erősek voltak a galaktikus egyesülések, hogy lehetetlenné tették a Tejútrendszerhez hasonló törékeny galaxisok tömeges létezését.

European Space Agency

Azonban, derült ki most, az ilyen koronggalaxisok tízszer gyakoribbak voltak az univerzum történetének ezen időszakában, mint azt eddig gondolták – írja a LiveScience.

Leonardo Ferreira, a tanulmány vezető szerzője szerint az a tény, hogy ilyen sokat sikerült megtalálni, jól tükrözi azt is, milyen erős eszköz a James Webb Teleszkóp.

Az eddigi feltételezések szerint az ősrobbanás után 1-2 milliárd évvel kezdtek az első csillagok törpegalaxissá összeállni, majd ezek elkezdték kannibalizálni egymást. Ez vezetett végül oda, hogy olyan nagy galaxisok jöhettek létre, mint a Tejútrendszer.

Mostanra sikerült kiszámolni a tavaly megtalált galaxis korát, az eredménynek forintban is örülne mindenki

13,4 milliárd évesnek határozták meg annak a galaxisnak a korát, amely nem sokkal lemaradva csupán 70 millió évvel fiatalabb az eddig ismert legrégebbi galaxisnál.

A feltételezések szerint a miénkhez hasonló korong alakú galaxisok nem sokáig tudták megőrizni az alakjukat. A JWST azonban azt találta, hogy a vizsgált 3956 galaxis közül 1672 olyan van, mint a Tejútrendszer.

Mindez felülírja mindazt, amit eddig a galaxisok evolúciójáról tudni véltünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.