A Marylandi Egyetem orvosai szerint fél-egy éven belül meghalt volna az az 58 éves férfi, aki most egy genetikailag módosított sertésszívnek köszönhetően kapott új esélyt az életre.
Az amerikai Lawrence Faucette lett a világon a második ember, aki azért kapott genetikailag módosított sertésszívet, hogy megmentsék az életét – közölte a Marylandi Egyetem. A végstádiumú szívbetegséggel diagnosztizált Faucette szervezete már nem volt alkalmas arra, hogy emberi donortól származó szívet fogadjon be, így a kísérlet egy utolsó reménysugarat jelentett a számára.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a műtétre az amerikai gyógyszerészeti hatóság (FDA) adott engedélyt, akárcsak 2022-ben, amikor a világon elsőként a David Benett nevű beteg kapott genetikailag módosított sertésszívet. A férfi végül néhány héttel később meghalt, mert kiderült, hogy a transzplantált szív vírusos volt.
Benett után másik két beteg is kapott sertésszívet, de esetükben két olyan betegről volt szó, akiket már csak a gépek tartottak életben.
Az FDA akkor ad engedélyt egy kísérleti beavatkozás – vagy ebben az esetben genetikailag módosított sertésszív – alkalmazására, amikor a betegnek már semmilyen más lehetősége nincs a túlélésre. Az 58 éves Faucette esetében a szívbetegsége olyan súlyos volt, hogy az orvosai szerint fél-egy éven belül életét veszítette volna.
Miért halt meg az ember, akibe elsőként ültettek sertésszívet? Mi a tanulság a többiek számára?
Hibának is mondható lenne, de az orvosok tanulságként kezelik azt, ami beárnyékolja az első sertésszív-transzplantációt.
A xenotranszplantációra szeptember 20-án került sor. Orvosai szerint azóta a férfi jól van, és a környezetével is képes kommunikálni. Faucette folyamatos orvosi megfigyelés alatt áll, illetve folyamatosan kapja a szerv kilökődését megakadályozó gyógyszereket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.