Tech hvg.hu 2023. szeptember. 26. 20:03

NASA: Ez kell ahhoz, hogy megtaláljuk a földönkívülieket és megfejtsük az ufókat

A NASA szerint annyi adat áll a tudósok rendelkezésére, amiben elveszhetnek a Földön kívüli életre, vagy az ufók jelenlétére utaló jelek, ezért muszáj olyan megoldásokat alkalmazni, amelyek megkönnyítik az adatelemzést.

A NASA igazgatója, Bill Nelson szeptember közepén tartott sajtótájékoztatót azokkal a rejtélyes égi jelenségekkel kapcsolatban, melyeket egy éven át vizsgáltak az űrhivatal szakértői, hogy kiderítsék, miket is sikerült lencsevégre kapni. Most ott tart az ügy, hogy ezek a jelenségek nem földönkívüliekhez köthetők, arra azonban nem sikerült választ adni, hogy akkor pontosan mik is szerepelnek a felvételen. Nelson már akkor leszögezte: ez még egyáltalán nem zárja ki, hogy van élet Földön kívül – matematikailag ugyanis erre minden esély megvan.

Az is kiderült, a NASA az eredményektől függetlenül tovább folytatja a vadászatot az ufók, és persze a Földön kívüli élet után. Nelson közlése szerint ehhez legújabb eszközként a mesterséges intelligenciát (MI) és a gépi tanulást veti be a szervezet, ugyanazt, amellyel a légköri anomáliák és a Naprendszeren kívüli lakható világok után kutatnak.

Pixabay

Nicola Fox, a NASA tudományos igazgatóhelyettese szerint az MI egészen elképesztő eszköz, amely segíthet megtalálni a tűt a szénakazalban. A cél, hogy a tudományos műszerek által rögzített adatokban megbúvó jeleket megtalálják. Szerinte az információ sokszor ott van a tudósok szeme előtt, csak annyira nagy az adathalmaz, hogy emberi szem nem veheti észre benne – jelentette a Fox News.

A NASA 16 tagú vizsgálóbizottsága, amelynek k a szeptember közepén közzétett jelentését is köszönhetjük, szintén a mesterséges intelligencia segítségével dolgozott. A testület szerint a kutatás során alkalmazni kell a kifinomult adatelemzési technikákat – az MI-t és a gépi tanulást – és a szisztematikus adatgyűjtést, ezek ugyanis pontosabb vizsgálatokat tesznek lehetővé.

Tudósok szerint azért nem találkoztunk eddig ufókkal, mert túl unalmasak vagyunk nekik

A Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói szerint a földi technológia túlságosan fejletlen ahhoz, hogy az idegen civilizációk érdeklődését felkeltse.

Kérdés, hogy az MI tervezett szabályozása mennyire befolyásolja a NASA jövőbeni munkáját. Bill Nelson szerint semennyire, szerinte ugyanis a szabályozást nem az ilyen jellegű tudományos kutatások miatt kell meghozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.