Tech hvg.hu 2023. szeptember. 14. 20:03

Rengeteget segíthet a rákos betegeknek, ha beültetik ezt a kis „rizsszemet” az agyba

Új eszköz segíthet az agytumortól szenvedő betegeknek, valamint az orvosoknak egyaránt: a Brigham and Women’s Hospital által fejlesztett implantátum az egyes gyógyszerek hatásait képes műtétek alatt figyelni.

Egy egészen pici, rizsszem-méretű kísérleti eszköz segíthet a kutatóknak abban, hogy megfigyelhessék, a nehezen gyógyítható agydaganatok egyes kezelési módjai milyen hatást váltanak ki – írja a Gizmodo.

Az apró eszközt, mely egy agyimplantátum, a bostoni Brigham and Women’s Hospital kutatói fejlesztették ki, és a segítségével valós időben tesztelni az operációk alatt, hogy miként reagál a beteg agytumora egy gyógyszerre – ez pedig egy lényegesen egyszerűbb és kevésbé invazív módszer, mint a jelenlegiek.

Az eszközt kifejezetten úgy tervezték meg a szakemberek, hogy mindössze két-három órán át maradjon a betegben, mialatt a megfelelő gyógyszereket kis dózisban adagolja – akár húszféle, rákellenes készítmény hatásait is képes megfigyelni. Az operáció befejezése előtt az implantátumot eltávolítják, a környező szövetet pedig elemzésre küldik.

Áttörték az agy védelmi vonalát, ami azért nagyon jó hír, mert így több gyógyszer juthat közvetlenül az agydaganathoz

Amerikai kutatók ultrahang és mikroszkopikus buborékok segítségével rést ütöttek az agyat védő vér-agy gáton, hogy nagyobb esélyt kapjanak a túlélésre az egyik legagresszívebb agydaganattól szenvedő betegek.

A fejlesztés során a kutatók klinikai vizsgálatokkal figyelték meg az eszköz hatásait, és kiderült: a résztvevő betegek egyike sem tapasztalt semmilyen mellékhatást. Összességében, az implantátum rendkívül fontos lehet annak tanulmányozásában, hogy az egyes gyógyszerek mennyire bizonyulnak hatékonynak a betegek kezelésében.

Itt azonban nem állnak meg a kutatók: egy másik vizsgálatot is folytatnak, mely egy olyan eszközt foglal magába, melyet 72 órával a fő operáció előtt, egy kis mértékben invazív eljárással lehet beültetni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.