Felszólította csütörtökön a kormányokat az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), hogy haladéktalanul alkossanak iskolai szabályokat a mesterséges intelligencia eszközei, például a ChatGPT és hasonló szolgáltatások alkalmazására. Egy fontos szabályozás lenne a korhatár bevezetése.
Az UNESCO úgy ítélí meg, hogy a hatóságok nincsenek felkészülve a mesterséges intelligencia iskolai alkalmazásával kapcsolatos etikai problémák kezelésére. A nevelésügyi szervezet most közzétett útmutatójában azt javasolja, hogy
kössék legalább 13 éves korhatárhoz a generatív mesterséges intelligencia alkalmazását.
Az iskolákban a tanárok ilyen eszközökkel történő helyettesítése befolyással lehet a gyermekek érzelmi jólétére, és védtelenné teheti őket a manipulálással szemben – figyelmeztetett a párizsi székhelyű ENSZ-szervezet.
„A mesterséges intelligencia kiváló lehetőség lehet az emberiség számára, de károkat is okozhat. Az oktatásban nem szabad bevezetni kormányzati szabályozás nélkül" – hangsúlyozta Audrey Azouley, az UNESCO főigazgatója.
A generatív mesterséges intelligencia programjai megsokasodtak azóta, hogy 2022-ban az OpenAI által kidolgozott ChatGPT bebizonyította: néhány tömören megfogalmazott kérdés alapján esszék, versek és összefüggő beszélgetések generálására képes.
Somlai-Fischer Ádám: Mi lesz az iskolával, mi lesz a tudással most, a mesterséges intelligencia korában?
Mi lesz az emberi tudás szerepe és értéke a mesterséges intelligencia elterjedésével? Hogyan lehet az oktatás során etikusan hasznosítani az MI biztosította lehetőségeket? Somlai-Fischer Ádám médiaművész, a Prezi alapítója és innovációs vezetője vállalkozott a gondolatkísérlet lefuttatására.
A technológia sikere miatt felmerült az aggály, hogy új formái alakulhatnak ki az iskolai, egyetemi plagizálásnak, illetve egyenesen a csalásnak, viszont van létjogosultsága a tágabban vett oktatás területén.
Az UNESCO ajánlásában rámutatott, hogy a mesterséges intelligencia eszközei segíthetik a diákokat a tanulás megkönnyítésében, de a kormányoknak szabályozniuk kell az alkalmazást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.