Tech hvg.hu 2023. szeptember. 09. 14:03

Aggódnak a YouTube-nál: káros ötlet volt a rövid videók bevezetése?

Stratégiai megbeszéléseket tartanak a YouTube-nál, ugyanis az elmúlt időszakban kiderült, annyira népszerűekké váltak a TikTokéra hajazó rövid formátumú videók, hogy az már YouTube alaptevékenységébe (értsd: hosszabb videók megosztása) is beleszólhat.

A kreativitás nem korlátozódik egyfajta videóra – vezette fel nagyjából két éve a YouTube a Shorts szolgáltatást. A Shorts az a hely/mód, ahol/ahogy rövid (60 másodpercnél nem hosszabb) videókat lehet megosztani. Mindez jól hangzik egy olyan világban, amikor habzsoljuk az információkat és a néznivalókat, nem véletlen, hogy a Shorts 2021-es indulása óta több mint 2 milliárd felhasználót gyűjtött össze. Úgy tűnik, csak egyvalamire nem gondoltak a YouTube-nál: kiszabadítottak ezzel egy szellemet a palackból. Kiderült ugyanis (amit belső jelentésekben meg is osztottak a YouTube-nál), hogy fennáll a veszélye annak, hogy a YouTube Shorts rossz hatással lesz a hosszú formátumú videózási üzletágra.

A Financial Times értesülése szerint a YouTube vezető munkatársai közelmúltbeli stratégiai találkozókon vitatták meg annak kockázatát, hogy a hosszú formátumú videók, amelyek több bevételt termelnek a vállalat számára, formátumként „ki fognak halni”.  Az egyik vezető munkatárs azt a tendenciát hasonlította össze, hogy éppúgy kevesebben néznek hosszabb videókat a YouTube-on, mint ahogy az emberek kevesebb könyvet olvasnak, mivel ez több időt és összpontosítást igényel. A belső adatok azt mutatják, hogy az alkotók kevesebb hosszú formátumú videót készítenek a „fogyasztói étvágy" hiánya miatt.

Mindenesetre ez a fajta elmozdulás hatással van a hirdetési bevételekre is, mivel a hosszabb videókban több a hirdetési lehetőség és magasabb átkattintási arányt tesznek lehetővé az e-kereskedelmi webhelyekhez. Viszont most úgy tűnik, hogy a nézőkhöz hasonlóan a hirdetők is előnyben részesítik a rövid formátumú tartalmat a termékelhelyezések megrendelésekor.

Talán ez is magyarázza, hogy a YouTube az elmúlt négy negyedévből háromban a hirdetési bevételek visszaeséséről számolt be, bár a legutóbbi bevételek emelkedtek. Nem véletlen, hogy a videomegosztó elkezdte felszámolni a reklámblokkolókat, és a YouTube Premium árát is megemelte az Egyesült Államokban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.