Tech hvg.hu 2023. szeptember. 08. 10:28

Kiadta a parancsot Putyin: Oroszországnak saját ChatGPT kell, fel kell pörgetni a mesterséges intelligencia fejlesztését

Az orosz kormánynak éves keretet kell biztosítania a költségvetésből a mesterséges intelligencia fejlesztésére, az állami cégeknek pedig támogatniuk kell az elterjesztését, valamint a szuperszámítógépek megépítését.

Felszólította az orosz kormányt Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy finanszírozza a mesterséges intelligencia fejlesztésével kapcsolatos kutatásokat – számolt be róla a Moscow Times. A lap a Kreml által kiadott közleményre hivatkozta azt írja, az elnök azért utasította erre az orosz kormányt, mert szerinte egyre élesebb az ilyen technológia kifejlesztéséért folytatott verseny a Nyugattal.

A beszámoló szerint az orosz költségvetésből éves keretet kell biztosítania a kormánynak az ilyen irányú fejlesztésekre. A kutatások a gépi tanulással kapcsolatos algoritmusok optimalizálására, valamint a nagy nyelvi modellek kidolgozására összpontosítanak. Ez utóbbi annyit tesz:

Oroszország saját ChatGPT-t akar kifejleszteni.

Mint ismert, az OpenAI még 2022 novemberében mutatta be a mesterséges intelligencia által támogatott chatbotját, a ChatGPT-t. A fejlesztésre a Microsoft azonnal rárepült, a megjelenése pedig a Google-nél is pánikot keltett.

Kínai riválist kap a ChatGPT, bemutatták az új mesterséges intelligenciát

Bemutatta a saját nyelvi modelljét a Baichuan Intelligence, amit Kína egyik legismertebb technológiai vállalkozója hívott életre - a cél, hogy „saját OpenAI-ja" legyen Kínának.

A fentiek mellett arra is felszólította az orosz állami tulajdonú cégeket, hogy gyorsítsák fel a mesterséges intelligencia elterjedeését, a kormányt pedig arra, hogy az orosz gyártóknak biztosított előnyökkel pörgesse fel a szuperszámítógépek építését.

Putyin célja az orosz technológiai szuverenitás, amit azután tűzött ki célul, hogy a Nyugat szankciókat vetett ki Moszkvára az Ukrajna ellen indított háború miatt. Emiatt Oroszország nem fér hozzá a nyugati alkatrészekhez, így például processzorokhoz sem. Ugyanakkor a döntés hátterében ugyanaz állhat, ami miatt Kína is saját ChatGPT-t fejlesztett: a mesterséges intelligencia tények alapján közöl válaszokat, ami sokszor nem áll összhangban a kormányzati narratívával. Emiatt 2023 februárjában a kínai kormány be is tiltotta a szoftver használatát.

A Moscow Times emlékeztet, az orosz Sberbank áprilisban bejelentette, hogy elindítja saját ChatGPT-jét Gigachat néven, ám a fejlesztés azóta is tesztelés alatt áll.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.