Tech hvg.hu 2023. augusztus. 24. 17:03

Úgy néz ki, hogy az űrszemét miatt nem fogja tudni eltakarítani az űrszemetet az Európai Űrügynökség

Az Európai Űrügynökség 2026-ban hajtaná végre a ClearSpace–1 nevű küldetést, de a számítások szerint ez sokkal veszélyesebb lesz, mint eddig gondolták.

Évek óta tervezi az Európai Űrügynökség (ESA), hogy végrehajtja a ClearSpace–1 küldetést. Az akció során egy kis robotot küldenek a világűrbe egy nagyjából 100 kilós szemétért. A svájci ClearSpace céggel közösen tervezett misszió célja annak kipróbálása, hogy ilyen módon meg lehet-e tisztítani a Földet a bolygót körülvevő űrszeméttől.

Erre azért is van szükség, mert már annyi – korábbi űrküldetésekből visszamaradt – törmelék van a bolygó körül, hogy az veszélyezteti a további missziókat, műholdakat, vagy épp a Nemzetközi Űrállomást.

Most úgy tűnik, a misszió elvégzése mégsem lesz annyira egyszerű, mint eddig tervezték. Az ok igen prózai: az űrszemét.

OHB Systems

Az Interesting Engineering azt írja, az amerikai űrhaderőtől úgy értesült az ESA, hogy több űrszemetet is észlelt azon a területen, ahová a robot is menne.

Az Európai Űrügynökség ugyanakkor jelezte, hogy ennek ellenére folytatják a küldetés előkészületeit, közben pedig további adatokat gyűjtenek a várható körülményekkel kapcsolatban.

Az ESA korábban jelezte: világelső szeretne lenni az űr törmelékmentesítésében. Ennek keretében nemrég elindította a Zero Debris Charter Initiative nevű programot, amelynek célja, hogy több űrszemét már ne keletkezzen a Föld körül. Mindez azonban valószínűleg csak lassítani fogja a növekedés folyamatát, ugyanis egyre több műhold és űreszköz indul útnak. Emiatt egyre nagyobb az esély a Kessler-szindróma kialakulására. Az elmélet szerint az egyre több űrszemét miatt egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy ezek összeütköznek egymással, további űrszemetet termelve.

Tervezett becsapódás: rendkívüli manővert hajt végre az Európai Űrügynökség egy műholddal, és ez új korszakhoz vezethet

Az Európai Űrügynökség Aeolus nevű műholdja eredetileg kontrollálatlanul zuhant volna a Földre, ám a jelenlegi szabályok miatt módosított ezen a tervén a szervezet.

A NASA szerint több mint 27 000 darab űrszemét kering a Föld körüli pályán. Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) szerint 2019 óta 50 ezer manővert hajtott végre a SpaceX 4000 kommunikációs műholdja, hogy elkerülje az ütközést egy űrszeméttel. Mindez jól mutatja, milyen közel lehetünk a Kessler-szindrómához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.