Tech László Ferenc 2023. augusztus. 03. 18:03

Samsunggal flexelni sosem volt még ilyen jó: teszten a hajlékony kijelzős Fold5 és Flip5

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Légrés nélküli újfajta zsanér, nagyobb fényerő, gyorsabb processzor – ilyesmi újdonságokkal szolgál a Samsung két új flexibilis kijelzős okostelefonja, kipróbáltuk a Galaxy Z Fold5-öt és Galaxy Z Flip5-öt.

Több mint négy éve már annak, hogy a Samsung bemutatta első hajlékony kijelzős csúcsmobilját, a Galaxy Foldot, mely sokkal inkább volt tekinthető méregdrága technológiai erődemonstrációs prototípusnak, semmint a hétköznapokban hasznos kütyünek, végül valahogy mégis eladtak belőle 700 ezer darabot.

Az azóta napvilágot látott utódok rengeteget fejlődtek, így az új Foldok és Flipek már nem egyszerűen csak tekintetmágnes sci-fi filmkellékek, hanem a gyakorlatban is remekül használható eszközök, melyekből tavaly már 10 millió példány fogyott.

Idénre 50 százalékos növekedést vár a flexibilis kijelzős mobiloktól a koreai gyártó, ennek eléréséhez pedig igen jól kell teljesítenie az alábbiakban részletesen bemutatandó Galaxy Z Fold5-nek és Galaxy Z Flip5-nek.

253 vs. 187 gramm
László Ferenc

Galaxy Z Fold5

Az összes eddig napvilágot látott Foldot komoly kritika érte amiatt, hogy csukott állapotban méretes háromszög alakú légrés tátongott az alsó és felső panel között. Ötödik nekifutásra sikerült orvosolni a problémát, így 2023-ra lényegében teljesen eltűnt a sokak szerint bénán mutató légrés.

Ennek köszönhetően egyrészt jelentősen csökkent a vastagság, másrészt csökkent az esélye annak, hogy szennyeződés jut be a telefonba. Az IPX8 minősítés a kettővel ezelőtti Foldon debütált és változatlanul annyit jelent, hogy vízállóságot kapunk, por elleni védelmet viszont a speciális kialakítás miatt sajnos nem.

Összecsukva 13,4 milliméter vastag
László Ferenc

Ígéret mindenesetre már van arra, hogy a Fold6 végre ugyanolyan teljes értékű IP68-as védelmet fog kapni, mint például a gyártó hagyományos kialakítású csúcsmodellje, a Galaxy S23 Ultra.

A 200 ezer nyitásra hitelesített zsanért jelentősen továbbfejlesztették, de nyitott állapotban még mindig ott a flexibilis kijelző közepén a gyűrődés, ami idénre mintha kicsit kisebbé vált volna. (Halkan tesszük hozzá, sok-sok hónap tapasztalata alapján: gyakorlatban, használat közben tudomást sem vesz róla az ember.)

Nokia Communicator feeling
László Ferenc

A kijelzők mérete és képaránya nem változott, ami főleg az igen hosszúkás és emiatt nem túl praktikus külső kijelző miatt nem túl jó hír, annak viszont egyértelműen örülhetünk, hogy a belső képernyő immár ugyanolyan 1750 nites maximális fényerőt présel ki magából, mint az S23 Ultra.

A korábbinál nagyobb arányban újrahasznosított anyagokból készülő, az elődjénél 10 grammal könnyebb Fold5 zsanérja bármilyen tetszőleges szögben szétnyitva stabil használatot biztosít, ezenkívül pedig az általános minőségérzetre sem lehet panasz.

7,6 colos gigantkijelző
László Ferenc

Victus+ helyett már Victus 2 védelmet élvező készülékhez a korábbiaknál vékonyabb S Pent lehet vásárolni, mely továbbra is csak a belső kijelzőn használható.

Produktivitás és tartalomfogyasztás frontján változatlanul verhetetlen a Fold, a kiváló többablakos üzemmód mellett említést érdemel többek közt a korábbinál több ikont felvonultató alsó tálca, illetve a kétkezes új drag-and-drop funkció, melynek révén egyszerűbben pakolhatunk át például egy képet egyik alkalmazásból a másikba.

Az új tálca frissítés formájában a Fold4-re is megérkezik
László Ferenc

Az Android 13L-re húzott One UI 5.1.1 kevés újdonságot hozott az 5.1-es elődjéhez képest – változatlanul a Samsungé a messze legjobb hajlékony kijelzős felhasználói felület.

A lassabb Exynosról a fürgébb Snapdragonra történő váltást a Fold-széria esetében már tavaly meglépték, így a sebességre eddig sem volt panasz. A második generációs Snapdragon 8 chipset persze kicsit még gyorsabb lett, és nem mellesleg némileg szerényebb fogyasztást biztosít.

A 6,2 colos külső panel 48-120 Hz-es frissítésű
László Ferenc

Az üzemidő így annak ellenére is javult valamennyivel, hogy

az akkumulátor változatlanul 4400 mAh kapacitású, azért viszont nagy kár, hogy még mindig csak 25 W-tal tölthető a telep. Ennek minimum duplája lenne elvárható 2023-ban, valamint az sem túl kedves gesztus, hogy egy ilyen drága telefon mellé sem jár alapáron a töltőfej.

A RAM 12 GB kapacitású, a flashmemória 256 és 512 GB-os, valamint 1 TB-os, microSD bővíthetőség nincs – minden maradt a régi. Mint ahogy a kamerahardver sem változott, minimális képminőségjavulás egyedül az újabb chipsettől remélhető.

A belső kijelzőbe rejtett 4 megapixeles szelfikamera két éve debütált, a hátoldali 50, 12 és 10 megapixeles modulok pedig alapvetően jó minőséggel szolgálnak, de nem érnek fel a nagyobb felbontással és komolyabb zoommal rendelkező S23 Ultra szintjére.

A Fold5 hátlapi kamerái
László Ferenc
Egyedi kamera felhasználói felület
László Ferenc

Galaxy Z Flip5

A Fold5 divatérzékenyebb vásárlóknak szánt, jelentősen kisebb testvérmodellje, a Flip5 egyetlen grammal sem lett könnyebb, ennél azonban fontosabb, hogy a légrést erről a mobilról is sikerült száműzni.

Két éve örömmel fogadtuk, hogy a külső kijelző 1,1-ről 1,9 colosra nőtt, és most hasonló lelkesedéssel nyugtázhatjuk, hogy 1,9 helyett immár 3,4 colos képátló áll rendelkezésre. A Motorola Razr 40 Ultra ugyan ennél is méretesebb, 3,6 colos panellel szolgál, de ne legyünk elégedetlenek, hiszen a hasznos felület így is közel négyszeresére bővült.

15,1 milliméteres vastagság
László Ferenc
720x748 pixeles felbontás
László Ferenc

A még mindig csak 60 Hz-es új külső display nemcsak a szelfizésben nyújt segítséget, hanem példáu a beérkező üzenetekre történő válaszadásban is, ezenkívül akár a térkép alkalmazás vagy a Netflix tartalmak is minden további nélkül kitehetők rá. Végeredményképp pedig a korábbiaknál kevesebbszer érzünk késztetést arra, hogy szétnyissuk a telefont.

A 120 Hz-es belső kijelző maradt a régi, a 6,7 colos panelen fel-le szkrollozáskor jól érezhető a gyűrődés, a képminőség viszont nagyon is rendben van. A Fold5-höz hasonlóan itt is oldalt található a gyors és pontos ujjlenyomat-olvasó.

László Ferenc

A 10 megapixeles belső- és a 12-12 megapixeles külső kamerák maradtak a régiek, telefotó egység továbbra sincs, vélhetően egyszerűen nem jut neki hely. A 8 GB RAM mellé 256-512 GB flashmemória jár, a 128 GB-os régi alapmodell megszűnt.

A csúcsra járatott Snapdragon 8 Gen 2 chipkészlet itt is remek szolgálatot tesz, az elődben lévőhöz hasonló 3700 mAh kapacitású akkumulátor üzemideje minimálisan javult, a 25 W-os töltés viszont szemernyit sem gyorsult.

Így mutat teljes képernyőn a Netflix
László Ferenc

Konklúzió, árak

Nem kérdés, hogy a Galaxy Z Fold5 és a Galaxy Z Flip a Samsung eddigi messze legjobb hajlékony kijelzős okostelefonjai. Remek dolog, hogy végre megszűnt a légrés, hogy javultak a kijelzők és hogy a processzor még jobb lett, de mindkét készüléken érződik, hogy a koreai gyártó csak a legszükségesebb fejlesztéseket hajtotta végre, semmivel sem többet.

A kijelzőgyűrődéssel illett volna leszámolni, mint ahogy a rekordlassú töltés is erősen ciki az ilyen zászlóshajó kategóriás méregdrága telefonok esetében, illetve kamerahardverben sem ártott volna előrelépni.

Ettől függetlenül még mindig a Samsung gyártja a legjobb felhasználói élményt nyújtó flexibilis telefonokat, és egyelőre még nyugodtan ülhet a babérjain. Már persze, ha az idén mintegy 18-20 milliós darabszámot produkáló szektorban ténylegesen el fog tud adni 15 millió Foldot és Flipet.

Nyitott Flip5 és csukott Fold5
László Ferenc

A Fold4-nél kicsit olcsóbban nyitó Fold5-ért kiviteltől függően 770–910 ezer forintot kérnek el, az elődjénél némileg drágábban indító Flip5 ára 490–540 ezer forint magasságában alakul.

Kíváncsian várjuk a sorozat folytatását, és idővel kiderül, hogy a Samsung a jelenlegi terveinek megfelelően 2025-ben vajon tényleg több Foldot és Flipet értékesít-e majd, mint S-szériás normál csúcsmobilt. És a magasan pattogó labdát az Apple-nek is illene már lecsapnia.

Nyitott Flip5 és Fold5
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.