Tech Balogh Csaba 2023. augusztus. 01. 18:03

Rizikómentes képernyő, 200 megapixeles kamera, nem hajmeresztő árcédula – teszten a Honor 90

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Egy középkategóriás telefon, melybe néhány csúcskategóriás jellemzőt is belegyömöszölt a gyártója. A kamerájával és képernyőjével kiemelkedő Honor 90 járt nálunk tesztelésre.

„És még van képe hozzá!” Aligha (így) ismerik Kínában ezt a mondást, a Honor tervezői akaratukon kívül mégis duplán ezt tartották szem előtt a 90-es modell elkészítésekor.

Magyar nyelvű könyvek helyett felhasználói felmérésekből tájékozódhattak, melyekben rendszerint előkerül, hogy a modell kategóriájától függetlenül elvárás, hogy jó képeket lehessen csinálni egy telefonnal. Elvégre azt senki nem látja, ha az ember vérnyomása néha felugrik a meg-megdöccenő processzor miatt, az viszont mégis milyen már, ha nincs tele látványos fotókkal az Insta meg a BeReal… (Szerencsére a szóban forgó mobilban azért a processzor sem nagyon döcög.)

A Honor 90 egy középkategóriás telefon, amely nyomokban felsőkategóriás jellemzőket tartalmaz. Az egyik ilyen tehát éppen kamerás képessége, a mobillal egy 200 megapixeles (f/1.9) főkamerát, egy 12 megapixeles (f/2.2) ultraszéles látószögűt és egy 2 megapixeles (f/2.4) mélységérzékelő segédet kap a kezébe.

hvg.hu

A készülék tervezésekor maradt idő arra is, hogy a kamerák elhelyezését „Mirror Luna” stílusúnak nevezzék el, és kitalálják, hogy a holdfázisok dinamikus szépsége ihlette. Tény: a készülék szép. Ahogy az is tény: az új mobilok tervezésére kicsit talán sok időt hagynak maguknak a gyártók, az ilyen felesleges marhaságok kitalálásának lespórolásával lehetne optimalizálni a munkafolyamatot és a vállalati szervezetet.

Ennél sokkal fontosabb, hogy a legfőbb hátlapi lencsének nemcsak a megapixelszáma növekedett jelentősen – az előd Honor 70-be még csak egy 54 megapixeles objektív került –, hanem 25 százalékkal nagyobb szenzort tud magáénak. Ez a gyártó mérései szerint mintegy tizedével növeli a fényérzékelés mértékét, így hozzájárulva ahhoz, hogy a nem legideálisabb fényviszonyok között is minőségi képek készüljenek. A cég azt is állítja, hogy „más készülékekkel ellentétben Honor 90-nél nem kell várni a gomb megnyomása és a fotó elkészítése között – saját tesztünk ezt annyiban igazolja vissza, hogy nem annyit kell várni. Rövid időeltolódás van, de tény, hogy sokkal kényelmesebb ez így.

A makrózást 2,5 centiméteres fókusztávolságtól ígéri a gyártó. És bár amikor sikerül, igen szép szuperközeli fotókat készít a Honor 90, tesztünk során többször is belefutottunk abba a problémába, hogy nagyon-nagyon(-nagyon) apró mozgás esetén is váltogatott a kamerák között, így pedig nehéz volt gyakorlatban a makrózás.

Ami a praktikus lényeg, hogy a Honor 90-nel valóban elég jó fényképek készíthetők mindenféle fényviszonyok között. Nem, nem ez a világ legjobb kamerás telefonja, de ahogy említettük, középkategóriás modellhez képest kimagasló a teljesítménye. (A DXOMARK független tesztlabor mérései szerint az iPhone 13 mini és a Samsung Galaxy Z Fold4 kamerás képességeit hozza, a gyártó házon belüli Honor Magic Vs összehajtható csúcskészülékénél valamivel jobb is.)

Jöjjön néhány tesztfotó.

hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu
hvg.hu

Szokatlan kijelző

A cikk elején említett mondáshoz visszatérve: a Honor 90-nek abban az értelemben is van képe a mai korhoz, hogy tervezői azt a szabad szemmel is igen jól látható jelenséget is figyelembe vették, hogy évek óta egyre csak több és több időt töltünk a tévé és a számítógép mellett/helyett az okostelefon képernyője előtt.

Innen nézve fontos a Honor 90-es 6,7 hüvelykes, 1200x2664 pixeles felbontású kijelzőjénél alkalmazott 3840Hz PWM Dimming nevű technológia. A betűszó az impulzusszélesség-moduláció kifejezést fedi, A természetes fénykörnyezethez igazodó dinamikus fénytompítás technológia lényege a képernyő vibrálásának csökkentése. Ugyanis elsősorban ez, a vibrálás az, amely szemfáradást okoz, ez okozza az manapság majdnem mindenki által ismert érzést (szemszárazság, fejfájás), melyet akkor érzünk, ha sokat nézünk képernyőket.

Az egyre fejlettebb PWM technológiák alkalmazása abban segít, hogy a kijelző pulzálása minél magasabb frekvencián történjen. Ennek megfelelően minél magasabb az értéke, annál kevésbé fárasztja a szemet a képernyő nézése. A Honor 90 párizsi bemutatóján elhangzott: a már semmilyen egészségügyi gondot biztosan nem okozó érték legalább 3125 Hz-es.

hvg.hu

Egy átlagos okostelefonban nem ritka, hogy 480 Hz-es mértékről sem beszélhetünk, egy ideje több gyártó is odafigyel arra, hogy 1000 Hz fölé emelje a rátát. Például Xiaomi Mix Fold 2-es modellje 1440 Hz-en működik, a cikk elején említett Honor Magic Vs modellben a technológia 2160 Hz-en dolgozik. (Ezen a pontos fontos megjegyezni: forintosítva 700 ezres eszközökről beszélünk.)

Mindennek fényében kell értelmezni, hogy a – nem mellesleg 220 ezer forintért bejelentett – Honor 90 már 3840 Hz-es technológiával működik. Minden leírásnál közérthetőbben mutatja be a jelenséget az egyik legnépszerűbb techvideós, az Unbox Therapy mögött álló Lewis Hilsenteger. Az iPhone 14 Pro mellett a Samsung Galaxy S23 Ultra, Flip4 és Fold4 mobilokat, valamint a Google-féle Pixel 7-est válogatta be a Honor 90-nel történő összehasonlításba, amelyben jól látható, hogy melyik mobil képernyője mennyire vibrál.

@unboxtherapyofficial The World's First Zero Flicker Display...Check Out The Honor 90 Here: https://www.hihonor.com/global/phones/honor-90/ @honorglobal ♬ original sound - Unbox Therapy

Processzor, üzemidő satöbbi

A Honor 90 kevésbé szembetűnő, de azért nem mellékes jellemzői között találjuk a Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 chipsetet, az Adreno 644 grafikai processzort, a kiviteltől függően 8/12 GB RAM memóriát, illetve az utóbbihoz igazodva 256/512 gigányi tárhelyet. (MicroSD-s bővíthetőség nincs, de egy legolcsóbb verzióban is 256 GB-tal felszerelt mobilnál ez nem valódi hátrány.) Ilyen alkatrészekkel zökkenőmentesen fut el a rendszer, tehát a Honor 90 felhasználói nem igazán fogják érezni a cikk elején említett, processzor miatt döccenéseket. Kapcsolódási lehetőségek terén pedig az 5G adott.

A készülékbe egy 5000 mAh-s akkumulátor került – dobozába töltőfej viszont nem, így a 66 wattos gyorstöltést csak az használhatja ki, aki további tízezer forintot beruház. Amikor éppen egy új telefon vásárlásán van túl az ember, ha nem muszáj, nem költene el ennyit sem arra, hogy ki tudja használni új mobilja képességeit, de hát manapság ez a divat. A helyzetet csak rontja, hogy a Honor saját gyorstöltési szabványt használ, így a töltőfejvásárlás alól az nem mentesül, akinek van már otthon valamilyen gyorstöltője, csak az, akinek Honor márkájú hever az asztalán.

Hasonlóan rossz hír, hogy a Honor 90 nem tölthető vezeték nélkül. És ha már itt tartunk: több mint fájó tény az igazolt vízállóság hiánya. Vagy ezt, vagy azt mindenképpen illett volna beletenni 2023-ban egy ilyen telefonba.

Mindezt az alkatrészhalmazt egy mutatós készülékházban sikerült elhelyezni a gyémántezüst, smaragdzöld és fekete színekben elérhető mobil talán zöldben a legszebb és legelegánsabb.

Az viszont semmiképp nem elegáns a Honor részéről, hogy a gyártó korábbi jó szokását elhagyva azt a számára mintegy 9 forint 50 fillérből előállítható szilikontokot is kihagyta a dobozból, amely egy alapvető védelmet biztosítana a telefonnak. Értjük, hogy környezetvédelmi okok, de ez így akkor is illetlenség. (Amelyik vállalat ennyire zöld szeretne lenni, az inkább ne is gyártson mobilt – annál nincs környezetbarátabb.) És igen gyanús, hogy más piacokon adják a tokot a mobilhoz, hiszen az európai csomagolásban is egyértelműen beazonosítható a helye, csak éppen üresen van hagyva.

Honor

Az Android 13 operációs rendszer fölött a gyártó már jól ismert MagicOS felhasználói felületének 7.1-es verziója fut. Ezzel sem gond nincs, sem meglepetés: akinek volt már Huawei vagy Honor telefonja, az tudja, mennyire szerethető, akinek pedig ez az első Honorja, az jó eséllyel hamar meg fog vele barátkozni.

A hardver-szoftver szett a szokásosnak mondható egy–két napig használható egy töltéssel: intenzívebb használat is megvan az egy nap, de aki visszafogja magát, és nem egész nap a mobilját bújja, annak simán összejöhet a két napnál valamivel hosszabb menet is.

Konklúzió, árak

+: szép külső, villódzásmentes és fokozottan szembarát képernyő, jó képeket készítő kamera.

: nem vízálló, az egyedi szabványú töltőfejet külön kell hozzá beszerezni, tok sincs a dobozban.

A kínai gyártó számos szériájából egyértelműen a Honor 90 van legjobban összerakva. És nem is csak azért, mert ez a legfrissebb modell, hanem mert a gyártónál láthatóan törekedtek rá, hogy valamivel kitűnhessen a modell a középkategóriából. Erre persze mások is gondolnak, de mindenhol másképpen. Véleményünk szerint a kamera-képernyő kettőssel jó helyre tették szavazatukat a Honor terméktervezői.

Az elődmodell Honor 70 tesztjében azt tettük szóvá, hogy bár a legtöbbek számára ideális, csak hát nem annyiért, amennyiért adják. Emlékeztetőként: a Honor 70-esnél a 128 GB tárhelyes alapmodell került 240 ezer forintba, a 256 GB-osért már 260 ezret kellett leszurkolni. Ez tavaly nyár végén volt, az azóta eltelt időszakban, a napokban piacra került Honor 90-esig a következők történtek:

  • az alapmodell tárhelye megduplázódott,
  • az éves infláció továbbra is 20 százalék fölött fut.

Mindannyian tudjuk, ilyen esetekben hogyan vastagodik például az Apple ceruzája. Mindennek fényében örvendetes, hogy a Honor 90 nemhogy ugyanannyiba kerül, hanem valamivel olcsóbb is lett: a 256 GB-os alapmodellért 220 ezer forintot kell kifizetni, az 512 gigásért 240 ezret. Ezek persze csak a listaárak, a szolgáltatóktól kapható díjcsomagfüggő kedvezményekkel jelentősen lejjebb nyomható az összeg.

A tavalyi tesztünk konklúziójának frissítése tehát így szól.

A Honor 90-re senki nem mondhatja, hogy rossz: a legtöbbek számára pont ilyen telefon az ideális. És bár minden mindig lehetne olcsóbb, ez a modell, főleg szolgáltatótól vásárolva ennyiért nagyjából rendben van.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.