Tech hvg.hu 2023. július. 31. 11:03

Újraélesztettek egy 46 000 éve lefagyott férget – videó

A jelenleg veszélyeztetett fajok védelmében is hasznosítható lehet az, amit a tudósok egy 46 000 évvel ezelőtt megfagyott féreg újraélesztésből tanultak.

Első hallásra már-már hihetetlen dolgot vittek végbe a tudósok: újraélesztettek egy olyan férget, amely nem kevesebb mint 46 ezer éve fagyott meg, és azóta volt ilyen állapotban a szibériai permafrosztban, úgynevezett kriptobiózis állapotban – írja a CNN.

A most felélesztett féreg egy eddig ismeretlen fajhoz tartozik. Teymuras Kurzchalia, a németországi Max Planck Intézet munkatársa a kriptobiózisról elmondta: ebben az állapotban az élőlények képesek elviselni a teljes víz- és oxigénhiányt, a magas és rendkívül hideg hőmérsékletet, valamint a sós körülményeket is. Gyakorlatilag tehát bárminek ellenállnak ebben az állapotban, a szakember elmondása szerint „élet-halál közötti” állapotban vannak, melyben az anyagcseréjük gyakorlatilag észrevehetetlen.

„Meg lehet állítani az életet, majd újrakezdeni. Ez egy hatalmas felfedezés” – hangsúlyozza Kurzchalia, megjegyezve, hogy az ilyen állapotból korábban újraélesztett organizmusok jellemzően évtizedekig éltek túl, nem több tízezer évig.

Mint a CNN felidézi, öt évvel ezelőtt egy orosz intézet munkatársai két féregfajt találtak a szibériai permafrosztban – egyikük egyszerűen vízzel élesztett újra két példányt, rehidratálta őket. Ezt követően további elemzés céljából a táskájában szállított el további 100 példányt egy német laborba.

A szibériai permafrosztból kiolvasztott és újraélesztett féreg.
Shatilovich et al, 2023, PLOS Genetics, CC-BY 4.0

A férgek kiolvasztása után, a mintában lévő növényi anyagok úgynevezett szénizotópos kormeghatározásával megállapították, hogy a lerakódásokat 45 839 és 47 769 év közötti ideje nem olvasztották fel.

A további elemzés arra is rámutatott, hogy egy eddig ismeretlen fajról van szó, melyet most Panagrolaimus kolymaenisnek neveztek el.

Az orvosok egyik legszebb álma az emberek hibernálása - hol tartanak a kutatások?

Felgyorsultak az állatok önhibernációjával kapcsolatos kutatások, hiszen ha sikerülne hasonló állapotot előidézni emberben, az a gyógyászatban és az életmentésben, de még az űrkutatásban is új távlatokat nyithatna.

Az új faj elemzésével más fajok védelmére irányuló erőfeszítések is kidolgozhatók, így a jelenleg veszélyeztetett állatok esetében is alkalmazható lehet az, amit a tudósok az új féregtől ellesnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.