Norvégia dél-nyugati részén nagyjából 70 milliárd tonna foszfátkőzet pihen a mélyben. A világnak évente körülbelül 50 millió tonna foszforra van szüksége.
A norvég Norgie Mining öt éven belül megkezdené a kitermelést azon a területen, ahol nemrég hatalmas foszfátkőzet-lelőhelyet fedeztek fel Norvégiában. A lelőhelyen elegendő ásvány van ahhoz, hogy a következő 100 évben kielégítsék vele az akkumulátorok és napelemek iránti globális keresletet.
A Norgie Mining közlése szerint Norvégia dél-nyugati részén 70 milliárd tonna foszforkő található, közvetlenül más fontos ásványok, például a titán és a vanádium lelőhelyei mellett. A foszfátőzet nagy mennyiségű foszfort tartalmaz, ami szükséges a zöld technológiák építéséhez. Ugyanakkor jelenleg ellátási problémákkal küzdenek az ezzel foglalkozó cégek.
A foszfort Hennig Brandt német tudós fedezte fel 1669-ben, aki a bölcsek kövét kereste. Bár a közönséges fémek arannyá alakításában hatástalannak bizonyult, az elektromos autók lítium-vas-foszfát akkumulátoraiban, valamint a napelemekben és a számítógépes chipekben elengedhetetlen alapanyaggá vált.
Óriási lítiummezőre bukkantak Indiában, 5,9 millió tonnát bányászhatnak ki
Jelentős előrelépést tehet India a tisztább közlekedés felé, ha kiaknázza a nemrégiben feltárt lítiummezőt.
Korábban Oroszország ellenőrizte a legnagyobb lelőhelyet, az Európai Unió szerint azonban ez ellátási kockázatot jelent. Oroszországon kívül jelenleg Kína, Szíria és Irak területén vannak nagy lelőhelyek.
A becslések szerint a világgazdaságnak évente 50 millió tonna foszforra van szüksége.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.