Tech hvg.hu 2023. július. 25. 10:03

Szerzők ezrei követelik, hogy hagyják abba könyveik ellopását a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek

Jogszerűtlenül taníthatták be, és használhatják a különféle chatbotok – így a ChatGPT is – a szerzők műveit, így most egy nyílt levélben szólítják fel a technológiai vállalatokat, hogy változtassanak a gyakorlatukon.

Több mint 8500 szerző írta alá azt a nyílt levelet, amelyben az ismert mesterségesintelligencia-chatbotok (ChatGPT, Bard, Bing) mögötti nagy nyelvi modellek fejlesztőit vonják felelősségre, amiért a műveiket az engedélyük – és ellenszolgáltatás – nélkül használják fel.

Ugyanis a nevezett chatbotok például gond nélkül tudnak kérésre egy adott szerző stílusában írni – tapasztalataink szerint ez alól az ismert magyar költők sem jelentenek kivételt. Ennek igen egyszerű oka van: jó eséllyel gyakorlatilag minden ismert művet felhasználtak az adott chatbot betanítására, ami jól ismeri a műveket, így nem is jelent nehézséget számára az adott stílust utánozni, vagy abból információkat felidézni stb.

A fő probléma, hogy a fejlesztők nem fordultak a kiadókhoz, mielőtt ezeket a műveket felhasználták volna az eszközök betanítására – pedig ez lett volna az egyetlen legális, járható út.

Úgy betanítottak egy mesterséges intelligenciát, hogy egy fotó alapján bárkiről képes táncoló videót csinálni

Érdekes mesterségesintelligencia-eszközt készített a Microsoft és egy szingapúri egyetem, életre kelthet bennünket a mesterséges intelligencia egy kép alapján.

Ráadásul a mesterséges intelligencia kárt okozhat a hivatásnak is, mert eláraszthatja a piacot a neves szerzők munkáin alapuló, ám középszerű, gépi művekkel. Erre már volt is példa – emlékeztet a TechCrunch –, amikor több, az MI által generált „mű” felkerült az Amazon bestseller-listájára.

Meg is fogalmaztak a szerzők több kérést a techcégek felé: szerezzenek engedélyt a jogvédett anyagok MI-programokban történő felhasználására, és kompenzálják a szerzőket a műveik használatáért – történjen az a múltban, most, vagy a jövőben.

Szintet léphetnek a hackertámadások, elkészült a ChatGPT illegális célokra betanított változata

Különféle támadások végrehajtásában segédkezhet a WormGPT nevű új, mesterségesintelligencia-alapú eszköz, amit a készítői „a jól ismert ChatGPT legnagyobb ellenségének" tartanak. Az ilyen eszközök veszélyeire már az Europol is figyelmeztet.

A nyílt levél mellett a szerzők nem tervezik az ügyet jogi útra terelni – az sok pénz, és sokáig el is húzódik, mondják. A jelek szerint inkább bíznak abban, hogy a technológiai óriásvállalatok komolyan veszik a megfogalmazott követeléseiket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?