Több szempontból is különleges anyagot alkottak meg ausztrál kutatók: nem csak környezetbarát, de még tűzálló is.
Egy csapásra két problémát is megold az ausztrál RMIT Egyetem által létrehozott különleges anyag, ami nem csak fenntartható, de még tűzálló is.
A gombák micéliumából, avagy gyökérszerű hálózatából készítik a kutatók, akik egy új módszert dolgoztak ki egyfajta micéliumlemezek létrehozására, az eredmény pedig a várakozások szerint egy olyan, biológiai alapokkal nyugvó, tűzálló védőbevonat, amit, ha épületekbe építenének be, meggátolható lehet a tűz gyors terjedése, és az ezzel járó komoly károk is – írja az Interesting Engineering.
„Az a nagyszerű a micéliumban, hogy egy hővédő szénréteget alkot, ha tűz vagy hősugárzás éri. Minél hosszabban és magasabb hőmérsékleten éri a magas hőmérséklet, amit a micélium még túlél, annál jobban alkalmazható tűzálló anyagként” – mondja Everson Kandare egyetemi docens, a cikk társszerzője, a téma szakértője.
10 percig bírja a 200 Celsius-fokos hőséget is az új, tűzálló drón - videó
A drónok rendkívül sok célra használhatóak, a videók magasból történő készítésétől a csomagok kiszállításán át a katonai feladatokig bevethetők, és most az Imperial College London, valamint az EMPA Research kutatói azon dolgoznak, hogy a tűzoltásban is használni lehessen őket.
Külön pozitívum, hogy az anyagból előállított védőburkolat megújuló, szerves anyagokból is származhat, és akkor sem káros a környezetre, ha egy ponton végül mégis elég – ugyanis, ebben az esetben égéskor vizet és szén-dioxidot termel.
A kutatók reményei szerint új eljárásokkal továbbfejlesztett és környezetbarát védőbevonatot készíthetnek épületekre, az előállításához pedig a gombatermesztés mellékterméke is felhasználható – így a két iparág közötti együttműködés is kölcsönösen előnyös lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.