A méhlepényben megtalálható IGF-2 gén az apától származik, a nem megfelelő működése pedig túl nagy vagy túl kicsi magzatokhoz vezethet. Ezt vizsgálták most meg közelebbről brit kutatók.
Köztudott, hogy egy magzat számára elengedhetetlenül fontos a fejlődéshez, hogy összetételű tápanyaghoz jusson az anyaméhben. A Cambridge-i Egyetem kutatói nemrég egy új kísérletet végeztek egereken, amiből az is kiderült, az apától származó „kapzsi gén” segíti a magzatot abban, hogy a lehető legtöbb tápanyagot szívja el az anyától – írja az Interesting Engineering.
A várandós nő szervezete kilenc hónapon át folyamatosan táplálja a magzatot, hogy az megfelelő méretű legyen a születés pillanatában. Ugyanakkor az anyától származó gének igyekeznek korlátozni a magzat növekedését, hogy az ne nőjön túl nagyra, és meg tudjon születni.
Miguel Constancia, a Cell Metabolism című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint ezekkel a génekkel ellentétesen dolgoznak az apa génjei, melyek arra ösztönzik az anya szervezetét, hogy minél több tápanyagot adjon át a gyermekének, hogy az minél nagyobb és erősebb lehessen.
A kutatók a két folyamat tanulmányozásához vemhes egereken végeztek kísérleteket. A méhlepényükből törölték az inzulinszerű növekedési faktor 2 (IGF-2) gént, ami biztosítja a magzati szövetek megfelelő növekedését és fejlődését. Mindez negatívan befolyásolta a glükóztermelését felelős IGF-2 fehérje felszabadulását. Emellett hatással volt azokra a hormonokra is, amelyek szabályozták az inzulin termelését a hasnyálmirigyben, valamint befolyásolta a májműködést is. Vagyis ezen egyetlen gén hiánya a méhlepényben képes volt megváltoztatni az anya anyagcseréjét.
A kutatók megállapították, hogy ha hiányzik az apa által adott IGF-2 gén, akkor az anya keringésében nem lesz elegendő zsír és glükóz. Emiatt ezekből nem jut megfelelő mennyiség a magzathoz, azok pedig nem növekednek megfelelően.
50 év után változik: máshogy kell majd elvégezni az otthoni terhességi tesztet
Az Salignostics forradalmasítaná az otthoni terhességi tesztek évtizedek óta szokásos módját. A legnagyobb változás jöhet az 1970-es évek óta.
A kutatók szerint az IGF-2 nem megfelelő működése túl nagy vagy túl kicsi magzathoz vezethet. Azok az újszülött egerek, amelyeknél az anya méhlepénye nem tartalmazta az IGF-2-t, a cukorbetegség jeleit mutatták és elhíztak.
A Cambridge-i Egyetem tudósai jelenleg azt vizsgálják, hogy az IGF-2 hogyan befolyásolja a placenta hormonjait, és ennek változása milyen hatással lehet az anyák és a magzatok egészségére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.