A vishing (hangalapú adathalászat) jellegű visszaélések száma másfél év alatt több mint hatszorosára ugrott az elmúlt időszakban. A Vodafone vállalkozásoknak szóló új szolgáltatása éppen a mobileszközöket célzó támadások ellen segít. A telekommunikációs szolgáltató szerint a Lookout mobil kibervédelmi megoldás védelmet jelenthet a mobileszközöket fenyegető hálózat-, eszköz-, alkalmazás- és tartalomalapú kockázatok ellen.
A kibertámadások száma globális szinten folyamatosan emelkedik, és a bűnözők által okozott kár mértéke is. Jelentősen elterjedt az adathalász technikák változatos kihasználása, például a vishing (hangalapú adathalászat), a smishing (SMS adathalászat) és a quishing (QR-kódos adathalászat) is egyre gyakrabban használt módszerek. A támadók számtalanszor ezeket kombinálva támadnak, ez az úgynevezett hibrid adathalászat, mellyel képesek akár a többfaktoros hitelesítés (MFA) kijátszására is. Csak a hangalapú visszaélések száma 2022 második negyedévében 625 százalékos növekedést mutatott, mióta 2021 első negyedévében elkezdték rögzíteni ezen támadások jelenlétét – összegzi az elmúlt időszak elemzéseit a Vodafone közleménye annak kapcsán, hogy a cég Lookout néven új, az ilyen támadások elleni védelmet segítő szolgáltatást jelentett be.
Mítosz vagy fontos? Tényleg csak a nagy és ismert cégeket támadják hackerek?
A vállalat méretének növekedésével együtt emelkedik a félelemérzet: mi lesz, ha kiberbűnözők lebénítják a rendszert, esetleg ügyféladatokat lopnak. A kis- és középvállalatoknak érdemes tudniuk Magyarországon is: a tét arányosan számukra is legalább ugyanakkora.
A mobileszközök számos érzékeny adatot tartalmaznak: hozzáférést biztosítanak a levelezéshez, fényképekhez, a készülék kamerájához, GPS-koordinátákhoz, jelszavakhoz és kontaktlistákhoz. Emellett a távolról dolgozó alkalmazottak többségének gyakran engedélyezett a munkahelyük által, hogy olyan személyes eszközöket és hálózatokat is használjanak a munkájukhoz, amelyeket az IT-csapat nem tud megfelelően leellenőrizni. Mindez a vállalatok számára komoly biztonsági kockázatot jelent.
A Vodafone által kínált Lookout mobil kibervédelmi szolgáltatás védelmet biztosíthat a mobileszközöket fenyegető hálózat-, eszköz-, alkalmazás- és tartalomalapú kockázatok ellen minden iOS, Android és Chrome OS mobileszközön, továbbá megoldást nyújt a kockázatok felismeréséhez és kezeléséhez is – olvasható a Vodafone bejelentésében.
Mítosz vagy fontos? Elárulhatom-e kollégámnak a jelszavamat?
Ki végzi el a munkánkat, ha szabadságon vagyunk? A legtöbb munkahelyen gyorsan megtalálják a jó választ. Hogy az illető hogyan fér majd hozzá a mi céges dolgainkhoz, az már nehezebb dió.
A kimondottan mobileszközökre fejlesztett szoftver, amely a mesterséges intelligencia segítségével elemzi a több mint 200 millió eszközből és több mint 120 millió alkalmazásból álló globális hálózat telemetriai adatait. A szokásostól eltérő viselkedés beazonosításával észleli és elhárítja a kéretlen behatolást, összegyűjti és elemzi a kompromittálásra utaló jeleket – ezzel az ígéret szerint megóvja az eszköz használóját a lehetséges fenyegetésektől.
A bejelentésben a Vodafone hangsúlyozza: a webes felületből és egy mobilalkalmazásból álló rendszerhez magyar nyelvű támogatást is biztosít.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.