Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság arra szeretne választ kapni, hogy miként védi a ChatGPT-t működtető OpenAI az emberek jó hírnevéhez fűződő jogát, és miként kezeli a felhasználói adatokat.
Milyen kockázatokat rejt, ha a ChatGPT téves válaszokat ad a felhasználóknak? A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) levelet küldött a vállalatnak, amelyben tájékoztatást kért erről, egészen pontosan arról, hogy miként kezeli az emberek jóhírnevét veszélyeztető kockázatokat a platform üzemeltetője – számolt be róla a BBC.
Sam Altman, az OpenAI vezetője kijelentette, hogy a cég együttműködik majd az FTC-vel.
A vizsgálat összhangban van azzal a felvetéssel, hogy szabályozni kell a mesterséges intelligenciát. A ChatGPT másodpercek alatt generál meggyőző, emberszerű válaszokat a felhasználó által feltett kérdésekre. Ehhez képest a hagyományos internetes keresés hivatkozások sorozatát adja eredményül. Az ilyen eszközök várhatóan drámai módon megváltoztatják az internetes keresést.
1956-ban elindult egy másik forradalom is, és éppen mostanság érnek be a mesterséges intelligencia gyümölcsei
Kevés híján egy évszázada már, hogy megsejtették a mesterséges intelligencia lényegét. Kis történeti visszapillantás és fogalommagyarázat.
Az egyre éleződő verseny heves vitákat vált ki arról, hogy miként használja fel egy rendszer a felhasználói adatokat, mennyire pontosak a válaszok és sért-e a technológia szerzői jogokat.
Az FTC többek között arra kíváncsi, hogy milyen lépéseket tesz meg az OpenAI annak érdekében, hogy a ChatGPT ne adjon a valós személyekről hamis, félrevezető, a jó hírnevet megsértő válaszokat. Emellett az OpenAI adatvédelmi irányelveit is górcső alá veszik, valamint azt is, hogy miként szerzi be a cég az adatokat a rendszer a fejlődéshez és a válaszokhoz.
Altman szerint az OpenAI éveken át kutatta, hogy miként lehet minél biztonságosabb a termék. A cégvezető Twitteren azt írta, a rendszert végül úgy alakították ki, hogy a felhasználók a világról kapjanak képet, ne egyes magánszemélyekről – jelentsen ez bármit.
we built GPT-4 on top of years of safety research and spent 6+ months after we finished initial training making it safer and more aligned before releasing it. we protect user privacy and design our systems to learn about the world, not private individuals.
— Sam Altman (@sama) July 13, 2023
Iparági szakértők 2023 eleje óta szorgalmazzák, hogy legyen szabályozott a technológia – mióta a ChatGPT által a figyelem középpontjába került a mesterséges intelligencia. Olaszország áprilisban a világ első országaként letiltotta a hozzáférést a ChatGPT-hez, ezt azonban később feloldotta, miután a vállalat elkezdte ellenőrizni a felhasználók életkorát, valamint kiegészítette az adatvédelmi szabályzatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.