Brit kutatók olyan hordozható elektroenkefalográfot fejlesztettek, ami az agy hullámainak változásával mutatja meg, kialakult-e valakinél a demencia vagy az Alzheimer-kór.
Egy új, hordozható teszt segíthet abban, hogy hamarabb felismerjük az Alzheimer-kór és a demencia tüneteit – számolt be róla a Bristol Live. A Bath-i Egyetem és a Bristol Egyetem tudósai nemrég 1,5 millió fontos (657 millió forintos) támogatást nyertek az általuk kifejlesztett Fast EEG nevű készülékük alapos tesztelésére.
George Stothart, a projekt egyik tudósa szerint az alapvető probléma az, hogy az Alzheimer-kórt általában évekkel azután diagnosztizálják, hogy a betegség kialakult, és már előrehaladott állapotban van. Pedig a korai felismerés azért is kulcsfontosságú, mert a mielőbb elkezdett kezeléssel jelentősen lassítható a betegség előrehaladása.
A Fastball EEG az alanyok agyhullámait méri, miközben egy kijelzőn megjelenő képsorokat néznek. A betegek elektroenkefalográfot (EEG) viselnek, ami az adatokat egy számítógépnek továbbítja. A korábbi kutatások azt sugallják, hogy a teszt hatékonyan észleli az agyhullámok apró, finom változásait, amelyek akkor lépnek fel, amikor a tesztalany megpróbál emlékezni a képre.
A kutatók szerint ez az agyhullám megváltozik annál, akinél kialakul a demencia, így a szerkezettel a betegség korai felismerése is lehetségessé válhat.
A Fastball EEG nagy előnye a jelenlegi tesztekkel szemben, hogy teljesen passzív, vagyis az embereknek semmilyen kérdésre nem kell válaszolniuk. Emiatt pontosabb lehet az eredmény, azt ugyanis nem befolyásolják sem nyelvi akadályok, sem pedig az alany idegessége.
A most elnyert támogatásnak köszönhetően az eszközt a bristoli demenciaklinikán fogják tesztelni öt éven át, 1000 ember bevonásával. Ha az eredmények pozitívak, az eszközt később otthoni felhasználással is használni lehet majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.