Tech hvg.hu 2023. július. 09. 18:03

1000 fényévre a Földtől, az űrben keringve találták meg az élet egyik fontos építőkövét

Triptofán jelenlétére bukkantak a kutatók a Perseus csillagképben, ott, ahol jelenleg is zajlik a csillagképződés.

A spanyol Instituto de Astrofísica de Canarias csillagászai az ember számára nélkülözhetetlen húsz aminosav egyikét fedezték fel a Perseus csillagképben található Perseus molekuláris felhőben. Ez a Földtől mintegy 1000 fényévnyire található régió, ahol aktív csillagképződés zajlik.

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban megjelent publikációban a szakemberek azt írják, a kérdéses aminosav a triptofán. Ez döntő fontosságú a magzatok növekedésében, felnőtteknél pedig fehérjék és enzimek, valamint izmok és neurotranszmitterek előállításáért felel.

A tudósok a NASA által már nyugalmazott Spitzer-teleszkóp által az IC348 régióról rögzített adatokat vizsgálták meg. Ezen a területen eddig legalább 400 csillag született meg. A kutatók korábban megállapították, hogy 120 csillag körül korong is kering.

Egy apró meteoritot vizsgált a NASA, különös felfedezést tettek

Az Asuka 12236 kódnévvel ellátott meteorit a feltételezések szerint a Naprendszer keletkezése előttről származik, de ennél is sokkal fontosabb az, amit a belsejében találtak.

Az IFLScience megjegyzi: korábban több helyen is találtak már aminosavakat, például meteoritokban, aszteroidákban és üstökösökben, sőt, még a Vénusz légkörében is, így a mostani felfedezés ebből a szempontból nem meglepő.

Susana Iglesias-Groth, a tanulmány vezető szerzője szerint ugyanakkor izgalmas felfedezés, hogy a fehérje építőkövének számító aminosav megtalálható a csillagképző régióban. Ez felveti annak a lehetőségét, hogy más aminosavak is jelen lehetnek, másrészről pedig elterjedt lehet az aminosavak jelenléte a világegyetemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.