Tech hvg.hu 2023. július. 07. 17:03

Nemsoká bekapcsolják az amerikai fegyvert, amely blokkolhatja az orosz és kínai műholdakat

Eredetileg 2022-re kellett volna elkészülnie a Meadowlands nevű eszköznek, ami megzavarná az orosz és kínai műholdak kommunikációját, ám végül, némi csúszással, jövőre állhat csatasorba az első ilyen szerkezet.

A Bloomberg információi szerint 2024-re készülhet az amerikai hadsereg legújabb, az orosz és kínai műholdak működésének megzavarására alkalmas fegyvere. A Meadowlands nevű, L3 Harris Technologies által fejlesztett eszközéről van szó.

Az Interesting Engineering azt írja, a készülék a radarhoz hasonló tányérokból áll majd, és integrálni lehet azt egy teherautó platójára, hogy a lehető legjobb pozíciót lehessen vele felvenni.

Az amerikai űrhaderő, a US Space Force legalább 30 darabot szeretne a készülékből gyártatni.

Eredetileg 2022-ben kellett volna átadni, ám az elkészítése csúszik. A késlekedés oka, hogy a tesztek során olyan hibák merültek fel, amelyeket csak az egyes egységek alapos áttervezésével lehetett megoldani.

Bár az amerikai katonai vezetés többször beszélt már arról, hogy Kína és Oroszország milyen támadóképességekkel rendelkezik, ezek kivédéséről jellemzően kevesebb szó esik.

Az amerikai hírszerzés szerint Kínának vannak olyan fegyverei, melyeken kifejezetten a műholdak megtámadására terveztek.

L3 Harris

Fejlesztői szerint az új amerikai eszköz nem hoz létre több űrszemetet, mert nem elpusztítja az orosz és kínai műholdakat, csupán a kívánt időszakban zavarja a kommunikációjukat. A Meadowlands a becslések szerint 219 millió dollárba, vagyis körülbelül 76 milliárd forintba kerül.

Gregory Gagnon vezérőrnagy, az amerikai űrhaderő hírszerzési műveleteinek helyettes vezetője szerint a rendszerre szükség van, mert a becslések szerint a 700 kínai műhold mintegy fele kémkedik az amerikai hadsereg után.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.