Sokszor és sokan kongatták már meg a vészharangokat bolygónk jövőjével kapcsolatban. A legújabb előrejelzés sem fest rózsás képet, sőt. Portugáliai kutatók szerint olyan pokoli helyzet állhat elő, amelyből már nem lesz visszatérés. Talán most még nem késő cselekedni.
Ijesztő előrejelzést fogalmaztak meg portugál fizikusok: számításaik szerint az emberi tevékenység hatása a Föld rendszerére olyan állapotot, kiszámíthatatlan káoszt eredményezhet, amelynél már nem lesz remény a probléma megoldására. Kutatási eredményeik még szakértői értékelésre várnak.
A szakemberek a geológiai idő nem hivatalos korszakával, az antropocénnel foglalkoztak, amelynek kezdetét a 20. század közepére teszik, és az emberi tevékenységnek a Föld ökoszisztémáira gyakorolt jelentős és globális befolyása határozza meg. Az antropocén a nagyjából 11 700 évvel ezelőtt kezdődött holocént követné.
A portugáliai Portói Egyetem munkatársai fázisátmenetként modellezték a holocénből antropocénbe történő átmenetet, majd ennek megfelelően próbálták kiszámítani várható jövőbeli pályáját. A fázisátmenet kifejezés arra utal, ahogy egy anyag az egyik állapotból a másikba kerül (pl. a folyadékból gáz, a szilárd anyagból folyadék lesz, a fémből szupravezető). Minden ilyen átmenetnek van egy fordulópontja, amelynél megváltozik az egyensúlyi állapot – magyarázza a Science Alert.
A Föld rendszere ugyan nem anyag, de a fázisátalakulási modellezés segítségével bizonyos sikerrel megjósolhatók az éghajlatváltozások. A kutatók a szupravezetés modellezésére kifejlesztett elméletet vették figyelembe, és a hőmérséklet alapján alkalmazták az antropocénre, egy holocén egyensúlyi ponttól kezdve. Úgy döntöttek, hogy feltérképezik az antropocén fázisátmenet lehetséges kimenetelét egy, az emberi hatással összefüggő logisztikai térkép segítségével, amely egy olyan eszköz, amely feltárja, hogyan alakulhatnak ki összetett eredmények vagy akár káosz egy egyszerű pontból.
Többféle eredményt is kaptak. Jó esetben nem feltétlenül tartunk az éghajlati végzet felé. Egészen szabályos és kiszámítható pályát követhetünk, amelynek a végpontja a klímastabilizáció a jelenleginél magasabb átlaghőmérsékleten. Persze ez sem megnyugtató, tekintve azokat a halálos hatásokat, amelyeket már most is tapasztalunk.
Annyi vizet szivattyúzott ki az emberiség a talajból, hogy megváltozott a Föld dőlésszöge
Tizenhét év leforgása alatt 80 centiméterrel változott meg a Föld helyzete, és bár baj még nincs ebből, egyértelműen mutatja az ember hatását a bolygóra.
Azonban egy másik lehetséges forgatókönyv azt mutatta, hogy a Föld rendszere kaotikusan kezd viselkedni (szélsőséges szezonális ingadozások és időjárási események), amely kizárja a rendszer jövőbeli viselkedésének előrejelzését, és lehetetlenné teszi a mérséklést. Ez azt jelenti, hogy rendkívül nehéz, sőt lehetetlen lenne visszatérni a stabil éghajlathoz. Az is aggasztó, hogy még a vizsgált feltételeknél egyszerűbbeket tartalmazó eseteknél is megfigyelték a kaotikus viselkedés kialakulását a Föld rendszerének egyensúlyi pontjain.
Bár e kimenet nem százszázalékosan következik be, ami némi megkönnyebbülést jelenthet, azonban a kutatók szerint meg kell fontolni, mint egy valós lehetőséget az éghajlatváltozás mérséklésére és a Föld rendszerének kezelésére irányuló stratégiák kidolgozása érdekében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.