Tech hvg.hu 2023. július. 03. 13:03

63 napig néma volt a NASA marsi drónja, aztán egyszer csak bejelentkezett

Ötvenkettedik repülése után néma csöndbe burkolózott a NASA marsi helikoptere, az Ingenuity. A rádiócsendre jó oka volt a szerkezetnek, de most végre megtörte.

Újabb, ezúttal hosszúra nyúlt kommunikációs probléma támadt az Ingenuity nevű marsi helikopternél. A NASA drónja 63 napon át volt néma a vörös bolygó felszínén azután, hogy korábban is volt már egy kommunikációs kiesés. A földi irányításnak végül június 28-án sikerült felvennie vele a kapcsolatot.

A NASA közlése szerint az Ingenuityvel április 26-án szakadt meg a kommunikáció, azt követően, hogy drón az 52. repülése után leszállt a Jezero-kráter felszínén. Az Ingenuity 139 másodpercig repült, és 363 méter magasba emelkedett. Az elsődleges cél a pozícióváltás mellett az volt, hogy tudományos célból fotókat készítsenek a tájról. Ezután állt be a rádiócsend, és félő volt, hogy valami balul sült el a landolás során.

A helyzet megértéséhez tudni kell, hogy az Ingenuity és a Föld között a Perseverance Mars-járó biztosítja a vonalat. A mostani kiesésre azért került sor, mert az Ingenuity egy domb mögött szállt le, így nem látott rá az „átjátszóra”. A kapcsolat akkor állt helyre, amikor a szerkezet felért a domb tetejére.

35 másodperc: lenyűgöző videót készített a NASA marsi helikoptere az egyik repüléséről

A NASA marsi helikoptere április 8-án teljesítette azt a repülését, amivel két rekordot is beállított.

A Mars felszínére elküldött drón az első szerkezet, ami a magasba emelkedett egy idegen bolygó légkörében, és bár csak néhány repülésre tervezték, a 2019-es első küldetése óta már az 50. alkalmon is túl van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.