Tech hvg.hu 2023. július. 03. 10:03

Sok iPhone-os örülne: kitárná az EU az iCloudot

Uniós jogszabály készül, amely többek között lehetővé tenné az Apple felhasználóinak, hogy kikacsinthassanak az egyébként zárt ökoszisztémából, ezúttal az iCloud vonatkozásában.

Több lépést is tett már az Európai Unió a nagy technológiai vállalatok hatalmának korlátozása érdekében, és az Apple már többször is a célkeresztbe került. Egy új törvényjavaslat is érintené a cupertinóiakat, ugyanis az EU azon dolgozik, hogy megkönnyítse az adatok mozgatását a szolgáltatások között, beleértve az eddig zárt iCloudot is.

Aki az Apple felhőszolgáltatásában tárolja az adatait, az jól tudja, hogy nem túl egyszerű áttenni ezeket más szolgáltatóhoz. Az Apple mindig is féltékenyen védte saját ökoszisztémáját.

Az adattörvény (amelyet még 2022-ben javasolt az Európai Bizottság) rendelkezései értelmében az Apple-nek módosítania kell(ene) felhőszolgáltatását, az iCloudot, hogy egyszerűsítse a felhasználók számára az adataik átvitelét egy alternatív platformra, például a Google felhőszolgáltatásaira. Például míg a vállalat rendelkezik egy „Áthelyezés iOS-re” alkalmazással Androidon, amellyel adatokat migrálhat egy új iPhone-ra vagy iPadre, jelenleg nem áll rendelkezésre egyenértékű eszköz, amely segítené a felhasználókat, ha iOS-ről Androidra váltanának (függetlenül attól, hogy már több felmérés is bizonyította, ezt kevésbé szeretnék a felhasználók).

A Reuters szerint az EU hétórás vita után jutott megállapodásra a törvénnyel kapcsolatban. Az új jogszabály mind az egyéneknek, mind a vállalkozásoknak nagyobb ellenőrzést biztosít az intelligens objektumok, gépek és eszközök által generált adataik felett, lehetővé téve számukra az adatok egyszerű másolását vagy átvitelét a különböző szolgáltatások között. Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos is megosztott egy Twitter-üzenetet ezzel kapcsolatban.

Twitter/Thierry Breton

Ez az új adattörvény – magyarázza az Apple Insider – egyike azon számos uniós jogszabálynak, amely olyan vállalatokat érint, mint az Apple. A kormányzati szerv például 2022-ben írta alá a digitális piacokról szóló törvényt (DMA) és a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt (DSA), bár ezek az adattörvényen kívül a digitális szektor egyéb vonatkozásait is szabályozni kívánják.

Visszatérve a mostani javaslatra: Az Európai Bizottság már megállapodott a javasolt jogszabályról, és tovább vitte azt. Persze hogy valóban törvény legyen belőle, ahhoz még különböző szakaszokon kell átmennie.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.