A brit King's College London kutatói szerint a májzsugorban szenvedő betegek számára is hatékony kezelést jelenthet a széklettranszplantáció.
Ígéretes eredményeket hozott az a kísérleti eljárás, amely során széklettranszplantációt végeztek a májbetegséggel, valamint antibiotikum-rezisztenciával élőkön. Összesen 32 emberen végezték el Európában – írja az Interesting Engineering.
A kísérlet során az orvosok endoszkóp segítségével végezték el az átültetést. Ilyenkor egy hosszú, vékony csövet helyeznek be a szervezetbe. Az eredmények nemcsak azt mutatták, hogy ezeknél a betegeknél az eljárás nemcsak biztonságos, hanem módosítja a bél mikrobiotáját, fokozza a bél működését és a nyálkahártya antimikrobiális immunitását, valamint serkenti az anyagcserét is – közölték a King's College London kutatói.
A szakemberek szerint az elsődleges adatok olyan jók, hogy hamarosan megkezdik a Promise nevű klinikai próba is, amelybe már 300 embert vonnak majd be. Ők már kapszulákon keresztül kapják meg a transzplantanyagot, így nem lesz szükség az endoszkópos beavatkozásra.
A kapszulákban az egészséges donoroktól származó, fagyasztva szárított széklet található. A kutatók azt is megvizsgálják majd, hogy a kapszula beszedése minimálisra csökkenti-e a fertőzés kockázatát, valamint azt, hogy ugyanúgy serkenti-e a bélflóra egészségét.
Bizarr, ámbár hasznos új gyógyszer kapott engedélyt: emberi ürülékből származó baktériumokkal kezeli a fertőzést
A visszatérő Clostridioides difficile-fertőzéseket kezelheti egy új gyógyszer, ami most kapott zöld lámpát az amerikai gyógyszerfelügyelettől.
A szakemberek szerint a széklettranszplantáció segíthet a májzsugorban szenvedő betegeknek. Náluk ugyanis különösen nagy a kockázata az antimikrobiális rezisztencia kialakulásának. Ennek oka, hogy a betegek bélbaktériumai elcserélődnek, így különösen érzékenyek lesznek a fertőzésekre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.