A NASA 3D-nyomtatással készített olyan életteret, amilyenhez hasonlóban majd a Marson dolgozó tudósok is élni fognak. A cél, hogy kiderüljön, milyen fizikális és mentális kihívásokra kell felkészülniük a majdani telepeseknek.
Vasárnap óta négy önkéntes él abban a mesterségesen létrehozott környezetben, amellyel a marsi körülményeket igyekeznek szimulálni. A következő 378 napban itt fognak lakni, dolgozni, kikapcsolódni az alanyok.
A NASA négy embert választott ki arra, hogy részt vegyen a programban: Kelly Haston kutatót, Ross Brockwell mérnököt, Nathan Jones sürgősségi orvost és Anca Selariut, az amerikai haditengerészet mikrobiológusát. A szervezet még 2021-ben írt ki pályázatot, hogy 30 és 55 év közötti önkénteseket toborozzon az összesen hároméves projekt első szakaszához.
CHAPEA's 4 person crew just entered their home for the next year. They're simulating a Mars mission to help assess health and performance in relation to Mars resource limitations in isolation and confinement. The door is officially closed and the mission has begun. Go Crew 1! pic.twitter.com/KKWKQ1opwg
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) June 25, 2023
A Gizmodo szerint a négy önkéntes egy 3D-nyomtatással készült, 158 négyzetméteres helyen fog élni, amit a NASA Johnson Űrközpontjában, Texasban építettek fel. Van benne egy konyha, két fürdőszoba, hálószobák, a munkavégzésére létrehozott terület, valamint egy közösségi tér is.
A NASA közlése szerint az élettér a jövőbeni Mars-küldetés kihívásait fogja szimulálni, beleértve a korlátozott erőforrásokat, a berendezések meghibásodását, a Föld–Mars-távolság okozta kommunikációs nehézségeket, valamint más olyan tényezőket, amelyek stresszforrást jelenthetnek a vörös bolygón.

A tudósok a 378 nap során robotokkal dolgoznak majd, gondozzák a növényeket, karbantartják a berendezéseket, valamint szimulált Mars-sétán vesznek részt. Emellett a szükséges testmozgásra is folyamatosan ügyelnek majd.
A NASA szerint a szimuláció segíthet majd pontosabb képet kapni arról, milyen lesz majd az élet a tudósok számára a Marson, így felkészülhetnek a rájuk váró fizikális és mentális kihívásokra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.