Sokoldalúbbá vált a Google képfelismerő technológiája, a Google Lens, mostantól anyajegyeket és furának tűnő kiütéseket is képes azonosítani, sőt a test egyéb bőrgyógyászati elváltozásait is.
„Csak készítsen egy képet, vagy töltsön fel egy fényképet a Lensen keresztül a bőrelváltozásokról, és vizuális egyezéseket talál majd a kereséshez” – áll a blogbejegyzésben, amelyben a Google – többek között – bemutatja képfelismerő technológiájának újabb oldalát. Eközben persze arra is figyelmeztet, hogy az eredmények „csak tájékoztató jellegűek”, információról, azaz nem pontos diagnózisról van szó, szóval mindenképpen forduljon orvoshoz az illető, ha gyanús az anyajegy vagy a kiütés.
Az új funkció más fizikai betegségek esetén is működik, amelyeket esetleg nehéz lenne szavakkal leírni (például dudor az ajkakon, vonalak a körmön vagy hajhullás a fejbőr bizonyos részén). Így sok esetben a képalapú megközelítés gyorsabb és egyszerűbb, mintha csak szavakkal próbálnánk meg keresgélni a Google-ben. A Google 2021-ben elindított egy mesterséges intelligencia által vezérelt bőr- és hajállapot-diagnosztikai alkalmazást, azonban a mostani funkció nem egyezik azzal. Mostantól a felhasználók képeket is beilleszthetnek a Bard chatbottal folytatott beszélgetéseikbe, és a Google Lens segíteni fog a chatbotnak a képek értékelésében. A Lens új funkciója most még csak az Egyesült Államokban érhető el.
A The Verge-nek azért vannak fenntartásai a mesterséges intelligencia alapú diagnosztikai eszközöket illetően. Az egyik állandó kritika a bőrbetegségek azonosításával kapcsolatban az, hogy az ilyen szoftverek kevésbé pontosak a sötétebb bőrtónusú felhasználóknál. Egy korábbi kutatás megállapította, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek képzésére használt számos szabadon elérhető képadatbázisból hiányoznak a bőrtípus-kategóriákra vonatkozó adatok, és a sötét bőrű egyénekről készült képek.
Meg is keresték ez ügyben a Google-t, és a vállalat szóvivője elmondta, hogy a „különböző hátterű” betegeket kiszolgáló szervezetekkel és orvosokkal együttműködve igyekeznek javítani a funkciót. Hozzátette, hogy a Google, amikor összeállította az indexképeket, olyan bőrgyógyászokkal is együtt dolgozott, akik a különböző bőrtónusok szakértői.
Mint említettük, a Lens új funkciója még nem érhető el nálunk, viszont itthon sem marad távdiagnózis nélkül az, aki észrevesz magán egy furcsa anyajegyet. Egy mesterséges intelligencián alapuló döntéstámogató rendszer keretében, orvosi felügyelettel történik a beküldött képanyag alapján a valószínűsíthető diagnózis felállítása terápiás javaslattal, receptírással. Mindez „a magánorvosi ellátás töredékéért”, 9900 forintért. Az AIPDerm mögött álló mesterséges intelligencia kétmillió fényképet tartalmazó adattárból választja ki a szóba jöhető lehetőségeket, miután a páciens feltöltött fotókat az elváltozásról, esetleg írásbeli kiegészítést is adott hozzá. A további részletekről itt és itt olvashat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.