Glenn Signleman több mélytengeri expedició orvosa is volt már. Most arról beszélt, milyen körülmények uralkodnak a víz felszíne alatt 3800 méterrel.
Továbbra sem találja a mentőexpedíció azt a tengeralattjárót, ami vasárnap óta nem adott jelet a pozíciójáról. A Titan a Titanic roncsaihoz indult turistákkal a fedélzetén. A leginkább reményt keltő fejlemény eddig az, hogy a kutatócsapat dübörgő hangot hallott a kutatás környékén, a forrását azonban egyelőre nem sikerült azonosítani.
A korábbi számítások szerint a Titanon 30 órára elegendő oxigén maradhatott.
Glenn Singleman ausztrál orvos és felfedező a The Guardiannek beszélt arról, milyen körülmények között kell kitartaniuk a Titan fedélzetén lévőknek. A szakember szerint a Titanic roncsánál, 3,8 km-es mélységben a nyomás olyan nagy, mintha egy autó állna az ember csuklójára.
Singleman több mélytengeri expedíció orvosa is volt, többek között a James Cameron által 2005-ben elkészített Titanic - Az utolsó rejtély című dokumentumfilmnél, valamint Cameron Deepsea Challenger-expedíciójánál 2012-ben. Ez utóbbi célja az volt, hogy elérjen a világ legmélyebb pontjáig.
A lehetetlent kell most teljesíteni, hogy ki tudják menteni a Titanic roncsaihoz indult turistákat a Titan tengeralattjáróból
Valószínűleg 3800 méteres mélységből kellene kimenteni azt az öt embert, akik a Titanic roncsaihoz indultak és a Titan nevű tengeralattjáró fedélzetén rekedtek a vízfelszín alatt. Az eddigi legmélyebb mentést 480 méteren sikerült elvégezni, 50 évvel ezelőtt. Emberi számítások szerint legfeljebb péntekig van ideje a mentőcsapatnak véghezvinni a lehetetlent.
Singleman szerint a merülőhajók zárt rendszerénél speciális technikai kihívásokat kell megoldani. A gépeknek biztosítaniuk kell az oxigén áramlását, valamint el kell távolítani a szén-dioxidot és a párát a kabinból. Emellett kontrollálni kell a hőmérsékletet is. Ilyen mélységben ugyanis a víz hőmérséklete 0 és 1 Celsius-fok között mozog. Vagyis ha a Titan fűtőrendszere felmondta a szolgálatot, az komoly megterhelést jelenthet a kabinban lévőknek.
A szakember megjegyezte: a fenti problémákkal minden tengeralattjárónak meg kell küzdenie, ám a merülőhajók sokkal nagyobb nyomásnak vannak kitéve. Míg egy átlagos tengeralattjáró 900 méteres mélységig süllyed, addig egy ilyen szerkezet 5-6 km-re is le tud merülni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.