Tech hvg.hu 2023. június. 21. 19:03

Annyi vizet szivattyúzott ki az emberiség a talajból, hogy megváltozott a Föld dőlésszöge

Tizenhét év leforgása alatt 80 centiméterrel változott meg a Föld helyzete, és bár baj még nincs ebből, egyértelműen mutatja az ember hatását a bolygóra.

Az a klímaváltozás miatt is egyértelművé vált, hogy óvatosabban kellene kezelnünk a vízkészleteinket, most egy másik, igen erős érvet is találtak tudósok, amely miatt érdemes lenne féket tenni a pazarlásra. A Bangladeshi Nemzeti Egyetem kutatói megállapították: az Északi-sark és a Déli-sark is 80 centiméterrel mozdult el, vagyis a Föld forgási tengelye ennyivel dőlt meg 17 év leforgása alatt, 1993 és 2010 között. Az erről szóló tanulmány a Geophysical Research Letters című tudományos lapban jelent meg.

Ahogy azt a kutatásról hírt adó IFLScience is megjegyzi: ez nem tűnik túl soknak, ám érdemes figyelembe venni, hogy mekkora tömeg dőléséről beszélünk.

Mint minden tárgynak, a Földnek a forgása is a tömegeloszlásától függ. Ha a középpont felé toljuk el, akkor felgyorsul, ha kifelé, akkor lelassul. Hasonlóképpen, ha a tömeget csak az egyik oldalra mozgatják, a dőlés megváltozik a kompenzáció érdekében.

MTI/EPA/Jajha Arhab

Minden alkalommal, amikor valaki elrepül egy trópusi nyaralásra, kissé megváltoztatja a Föld forgását, és visszaállítja azt, amikor visszatér. (Itt a szén-dioxid-kibocsátás hatását most nem vettük figyelembe.) Ezek a változások azonban észrevehetetlenek – nem úgy, mint több billió tonna víz mozgásánál.

2021-ben a tudósok a Föld dőlésszögének megváltozását a sarki jégsapkák olvadásának tulajdonították. A bizonyítékok azonban most azt mutatják, hogy egy finomabb tényező is szerepet játszik ebben: a talajvíz kitermelése.

A kutatók egy amerikai-német misszió, a Grace (Gravity Recovery and Climate Experiment) adataira támaszkodva azt találták, hogy már az 1990-es évek közepétől megváltozott a bolygónk mozgása, mert annyi jég olvadt el a sarkköröknél. Hasonló hatást okoz a talajvíz kitermelése is, ám itt a képlet bonyolultabb. Míg korábban helyi felhasználásról beszélhettünk, addig már a víz nagy része elpárolog, majd az óceánokban köt ki. Emiatt viszont megváltozott a bolygó tömegeloszlása.

Megcsinálták a szűrőt, ami semlegesíti az ivóvízben lévő mérgező anyagok 99 százalékát

A kanadai Brit Kolumbiai Egyetem mérnökei egy olyan szűrőt fejlesztettek ki, amivel a jövőben odahaza is kiszűrhetjük a mérgező anyagot az ivó- és esővízből.

A számítások szerint 2150 gigatonna vizet sikerült kitermelni a Föld mélyéről, ez 80 centiméterrel billentette meg a bolygót.

A talajvíz kitermelését nehezebb modellezni, mint a jégolvadást, részben azért, mert rendkívül sok helyen zajlik. A vizsgált időszakban azonban két területen öltött ez a legnagyobb mértéket: az Egyesült Államok nyugati részén, valamint India északi részén. Mivel mindkettő hasonló szélességi körön található, ez okozhatta a bolygó megdőlését.

Ha nagyon nagy lenne a változás, az már az évszakokra is hatással lenne. Itt szerencsére még nem tartunk, és várhatóan nagyon sokáig nem is fogunk. Ugyanakkor a mostani kutatás eredménye is rávilágít arra a tényre, milyen nagy hatással van a bolygónkra az erőforrások korlátlan kiaknázása.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?