Közelebb kerülhet a tudomány a szupernóvák megértéséhez azoknak az adatoknak köszönhetően, amit egy kínai obszervatórium rögzített tulajdonképpen véletlenül.
A kínai LHAASO (Large High Altitude Air Shower Observatory) obszervatórium segítségével a tudósoknak sikerült rögzíteniük az eddig ismert legfényesebb szupernóvát – írja az Ars Technika, hozzátéve, hogy gammakitörést BOAT-nak (brightest of all time) nevezték el.
A beszámolóból kiderül, a kutatók egy másik jelenséget próbáltak megfigyelni a rendszerrel, így az nemcsak a szupernóva kezdetét, de annak alakulását is végig tudta követni. Az adatok alapján az első 100 percben több mint 64 ezer fotont érzékelt az obszervatórium 200 gigaelektronvolt feletti energián.
A megfigyelés azért is rendkívül hasznos, mert így sikerült több információhoz jutni azokról a folyamatokról, amik egy szupernóva-robbanás idején lezajlanak.
Részecskegyorsítót találtak a tudósok a Rák-ködben
Szakemberek szerint a Rák-ködben egy akkora részecskegyorsító bújik meg, mint a Naprendszer egytizede. A felfedezés megdöntheti a klasszikus fizikai elméleteket.
A szupernóva a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, melynek során a csillag luminozitása (néhány hónapon keresztül) egy átlagos galaxiséval vetekszik.
Az információk alapján a kínai tudósok arra jutottak, hogy a szupernóva alacsonyabb energiájú eseményeit azok a kozmikus jetek okozzák, amelyek kölcsönhatásba lépnek a gammakitörés turbulens törmelékével.
Az adatokból azt is sikerült kiolvasni, hogy a nagyenergiájú fotonok mennyisége hirtelen kezdett csökkenni. Ez azzal magyarázható, hogy a kozmikus jetek kiszélesednek, ahogy távolodnak a forrásuktól, így pedig jobban eloszlanak a térben ezek a fotonok.
840 éve egy különös fényjelenséget láttak a csillagászok, most újra megtalálták, és akkor már nekiálltak kivizsgálni
Kutatók egy évtizednyi kitartó munkával bukkantak rá a Pa 30 kódjelű objektumra, melynek viselkedéséhez hasonlót még nemigen láttak.
A beszámoló szerint mivel a szupernóva épp a Föld síkjában volt, az pont annyira volt fényes, amennyire fényesnek mérték.
Az, hogy véletlenül sikerült rögzíteni egy szupernóvát nagy lehetőség a tudósok számára, hogy közelebbről is megismerhessék a jelenséget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.