A Semmelweis Egyetem másfél évig fejlesztette az ingyenes programot. Az orvosi diagnózist nem helyettesíti, de a szülőknek így is komoly segítség lehet.
Égés, harapás, rovarcsípés, de akár hányás, hasmenés és gyomorfájás esetén is segíthet a szülőknek a Semmelweis Egyetem szakemberei által kifejlesztett applikáció. A Semmelweis HELP a tüneteket részletesen kielemezve abban tud segíteni, mikor kell elindulni a 18 év alatti gyerekkel ügyeletre, a kórházba, vagy ha erre nincs szükség, hogyan lehet otthon enyhíteni a tüneteket.
A hazai szinten egyedülálló fejlesztés az egyetem gyermekorvosai és kommunikációs szakemberei által létrehozott tudásbázison alapul, amely
több, mint 220 gyermekbetegséget tartalmaz.
A fejlesztés és a tervezés másfél évig tartott, ezután fél évig tesztelték az egyetem orvosai, jogászai és kisgyerekes kollégái. Az eszközt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet is validálta.
A rendszer nem mesterséges intelligencia alapú és nem ad diagnózist, vagyis nem helyettesíti az orvos-beteg találkozást, de az egyes betegségekkel való tünetegyezés mértékét megmutatja, illetve segíti a szülő döntését az orvoshoz indulásról.
A szülők a beteg gyerek kora és neme után megadhatják, hogy milyen tüneteket észlelnek, van-e a picinek például száraz köhögése, nehézlégzése, milyen magas a láza, mikor és mennyit evett utoljára. Ezek elemzése után a rendszer javaslatot ad arra, hová menjenek vele, és néhány lehetséges okot is felsorol, amelyek a tüneteket okozhatják. Az applikáció emellett automatikusan tanácsokat is ad például a helyes lázcsillapításról, sebkötözésről vagy fájdalomcsillapítás módszereiről. A weboldalon tudástár is elérhető, amely ABC-rendben sorolja fel a gyerekbetegségeket, a leírásukkal, kezelésükkel és a tünetenyhítéssel kiegészítve.
A tervek szerint a jövőben az applikáció további fejlesztésekkel bővül a felnőtt korosztály számára.
Az alkalmazás ingyenesen letölthető az AppStore-ból és a Play Áruházból is, és online is elérhető ezen a linken.