Tech MTI 2023. június. 13. 22:03

Az univerzum legrészletesebb 3D-s térképe: közzétették az első, 80 000 GB-os adathalmazt

A tudósok kétmillió távoli galaxist, kvazárt (csillagszerű objektumot) és csillagot figyeltek meg egy projekt első szakaszában, amelynek célja, hogy elkészüljön az univerzum részletes, 3D-s térképe.

A tanulmány, amelynek keretében több ezer képet készítettek a robotika segítségével az éjszakai égboltról, előmozdítja, hogy jobban megismerjük a világegyetemet és galaxisunkat, a Tejútrendszert – mutattak rá a tudósok.

A Durhami Egyetem kutatói és nemzetközi tudományos szakértők megfigyelték a galaxisunkon kívüli objektumokat, és azt, hogy fényük hogyan bomlik le különböző színekre vagy hullámhosszokra. Ez segít kideríteni, hogy milyen sebességgel tágul az univerzum, valamint hogy milyen fizikai tulajdonságai vannak a különböző galaxisoknak és kvazároknak.

A kutatás keretében először tették közzé a Sötét Energia Spektroszkópiai Műszer (DESI) által szerzett adatokat. Az ide kattintva elérhető, 80 terabájtnyi adathalmaz több mint 3500 felvételből származik, amelyek hat hónap alatt készültek az éjszakai égboltról. Ez az első lépés abban a folyamatban, amelynek során a tudósok több mint negyvenmillió galaxist, kvazárt és csillagot terveznek feltérképezni.

Carlos Frenk, a Durhami Egyetem kutatója szerint a DESI az eddigi legambiciózusabb vállalkozás, amely a tudomány olyan elemi kérdéseire keresi a választ, mint például az, hogy miből áll a világegyetemünk, hogyan nyerte el mai formáját, és mit tartogat a jövő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.