Tech MTI 2023. június. 13. 17:03

ENSZ: „Fülsiketítőek” a mesterséges intelligencia ügyében megkongatott vészharangok

Fülsiketítőek a mesterséges intelligencia (MI) veszélyei ügyében megkongatott vészharangok – mondta António Guterres ENSZ-főtitkár hétfői sajtótájékoztatóján, ahol a mesterséges intelligenciát szabályozó testület felállítását javasolta.

A főtitkár külön kiemelte az MI egyik legújabb formáját, a generatív mesterséges intelligenciát, amelynek vészharangjait „maguk a fejlesztők kongatják a leghangosabban”. Mint elmondta, kutatók és szakértők már a nukleáris fegyverkezéssel egyenrangú egzisztenciális fenyegetésnek nyilvánították az MI-t és felszólították a világot, hogy cselekedjen. Komolyan kell venni ezeket a figyelmeztetéseket – húzta alá.

A generatív mesterséges intelligencia, akárcsak az amerikai OpenAI cég által kifejlesztett ChatGPT, több nyelven is képes pillanatok alatt komplex szövegek megalkotására. A hat hónappal ezelőtt elindult ChatGPT minden idők leggyorsabban növekvő alkalmazásává vált, ám az elmúlt hetekben számos szervezet és a szakmában érintett magánszemély is aggodalmát fejezte ki az AI jelentette veszélyek miatt, az MI-szoftverek fényképek és videók manipulálásával ugyanis könnyen alkalmazhatóak szándékos félreinformálásra és befolyásolásra is.

Sajtótájékoztatóján a főtitkár közölte, hogy még az idén hozzálátnak egy magas szintű szervezet alapításához, amely rendszeresen felülvizsgálja az MI-t érintő kormányzati intézkedéseket, és javaslatokat tesz arra, hogy miképpen lehet az emberi jogok tiszteletben tartásával szabályozni a mesterséges intelligenciát.

Nukleáris opció jöhet a mesterséges intelligencia szabályozásában, csak senki nem tudja, hogyan kellene csinálni

Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia kordában tartása meghaladja létrehozóinak erejét. A szakma egy része állami ellenőrzést kezd sürgetni. Példaként felvetődött a nukleáris energia szabályozása.

„Személy szerint azt tartanám a legkedvezőbbnek, ha a nemzetközi atomenergia szabályozásához hasonlóan tudnánk létrehozni a mesterséges intelligenciára szakosodott hivatalt” – mondta Guterres, utalva az ENSZ által 1957-ben alapított Nemzetközi Atomenergia-ügynökségre (IAEA). A főtitkár ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy ilyen testület létrehozását nem egyedül, hanem az ENSZ tagállamaival összhangban hajtanák végre, a javaslatról állásfoglalást is benyújtott.

Rishi Sunak brit miniszterelnök nemrégiben támogatását fejezte ki az ötlet iránt, s felajánlotta, hogy Nagy-Britannia legyen a mesterséges intelligencia biztonsági szabályozásának globális központja. Guterres üdvözölte, hogy a témakörben összehívott csúcstalálkozónak a szigetország adjon otthont. Mint elmondta, egy tudományos szakértői tanácsadó testület napokon belüli létrehozását tűzte ki célul MI-szakértőkből és ENSZ-ügynökségek vezető tudósaiból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.