Tech hvg.hu 2023. június. 13. 09:03

Hatékonynak tűnik egy új kísérleti védőoltás, ami segíthet túlélni a legagresszívebb agydaganatot

Az eddigi kísérletek alapján megduplázhatja a túlélési időt az a tesztelés alatt álló védőoltás, ami a glioblastoma nevű agydaganatban szenvedő betegeket hivatott segíteni.

Az orvostudomány nagy álma, hogy egy nap egy védőoltás is elég legyen ahhoz, hogy megelőzzük a daganatos megbetegedéseket. Ha itt még nem is tartunk, komoly részeredményeket már sikerült elérni.

Az NBC News beszámolója szerint egy nemrég elvégzett kutatás azt mutatja, hogy a SurVaxM nevű vakcina képes lehet sikeresen késleltetni az agresszív agydaganat, a glioblastoma kiújulását, és megkétszerezi a kezelés és a műtét utáni túlélési időt.

A beszámoló szerint az Egyesült Államokban összesen 63 embert vontak be abba a kísérletbe, amely során az agydaganat ellen kifejlesztett védőoltást tesztelték. Közülük az egyik John Wishman volt, akinél 2020 őszén diagnosztizálták az agydaganat egyik leghalálosabb változatát, a glioblastomát. A betegség ezen típusánál az átlagos túlélés ideje 12-18 hónap, Wishman azonban már két és fél éve tünetmentes.

Washington University School of Medicine

Magát a glioblastomát nagyon nehéz gyógyítani. Műtéti úton szinte lehetetlen eltávolítani, mert mire felfedezik, a daganat már eljut az agy más részeibe és a gerincvelőbe is. Úgy nyúlik el, mint a polip csápjai, és hacsak nem sikerül az összes daganatos sejtet eltávolítani, a betegség kiújulhat.

A neki is beadott SurVaxM a survivin nevű fehérjét célozza meg, amely a daganatokban található. A fehérje a rákos sejtek túlélésben játszott szerepéről kapta a nevét. A kutatók feltételezése az volt, hogy ha ettől a fehérjétől sikerül megszabadulni, akkor a daganatos sejtek is elpusztíthatóvá válnak. Mindez nagyon komoly eredmény lenne, a glioblastoma esetében ugyanis az ötéves túlélési ráta csupán 6,8 százalék – vagyis a betegség kialakulásától számított öt éven belül 100 betegből 93 meghal.

A kísérletek alapján a vakcinát kifejlesztő amerikai vállalat, a MimiVax úgy találja, hogy a betegség diagnosztizálása után a túlélési idő átlagosan 26 hónapra növekedhet. A kutatók most egy nagyobb klinikai vizsgálatot is folytatnak, amelybe több országból összesen 270 beteget vonnak be.

Gyógyszeres gélt fecskendeztek az egerek agyába, 100 százalékban elpusztította a legagresszívebb agydaganatot

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói kevert eljárásban gyógyították ki az egereket a giloblastomából: nemcsak megműtötték az agydaganatukat, de egy speciális gélt is fecskendeztek beléjük. Az eredmény több mint ígéretes.

A tesztek során először műtéti úton eltávolítják a lehető legtöbb daganatsejtet, majd sugárkezelést és kemoterápiát alkalmaznak a temozolomide nevű hatóanyaggal. Az oltást akkor adják be, amikor a kemoterápia még hat a szervezetre. Összesen négy vakcinát kap az ember, amit két hónap alatt kap meg az ember, majd kéthavonta jön egy emlékeztető oltás. Emellett a résztvevők agyát kéthavonta megvizsgálják, hogy kiderüljön, milyen hatása van a kezelésnek.

A kísérlet legkorábbi eredményei 2024 közepére várhatók, majd utána további 18-24 hónapig folytatódik a teszt. Ha pozitívak az eredmények, jöhet a III. fázisú kísérlet, vagyis nagyobb betegcsoporton is kipróbálhatják a vakcinát.

Jelenleg úgy tűnik, hogy a vakcina használata biztonságos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.