Tech hvg.hu 2023. június. 06. 20:03

Felpörgetheti a gyógyszeripart az új technológia, amivel atomokat lehet kicserélni a molekulában

Gyorsabbá válhat a gyógyszerfejlesztés annak a most kifejlesztett módszernek köszönhetően, ami a molekulák szerkesztését teszi lehetővé.

Több mint egy évszázadon át a tudósok a megbízható kémiai folyamatok segítségével próbáltak új molekulákat létrehozni, hogy aztán a kívánt vegyületet állítsák elő. A dolog akkor válik nehézkessé, ha a molekula magjában ki akarnak cserélni egy atomot, ehhez ugyanis gyakran az egész molekulát nulláról kell felépítenünk.

Ez időigényes folyamat, ami hátráltatja a gyógyszeripar fejlesztéseit. Megoldásként az amerikai Chicagói Egyetem kutatója, Mark Levin csapatával együtt egy olyan módszert dolgozott ki, ami lehetővé teszi, hogy a molekulaváz egyes atomjait úgy cseréljék ki, vagy töröljék onnan, hogy a teljes molekula nem sérül meg. Eredményeikről a Nature folyóiratban számoltak be.

A történelem során először sikerült megröntgenezni egy atomot, úgy néz ki, mint egy fekete lyuk

Két amerikai egyetem kutatóinak közösen sikerült létrehozniuk egy olyan röntgengépet, ami egyetlen atomról készített röntgenfelvételt.

Az amerikai fejlesztés lényege, hogy olyan megbízható kémiai reakciót alkalmazzunk a molekula perifériáin, ami segít kikerülni az ott található atomokat. Ezek után már hozzáférhetővé válik az a gyűrű, amin belül a molekula magja található. A kicseréléséhez két reakció kell: az első eltávolítja a kívánt atomot, a második pedig beilleszti az újat a helyére.

Persze a folyamat ennél jóval bonyolultabb, és számos buktatója is van a dolognak. Könnyen lehet például, hogy csak a folyamat felénél derül ki, hogy nem vihető végig. Ekkor az egész munkát újra kell kezdeni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.