Tech hvg.hu 2023. június. 05. 11:03

A fogászati betegek adataira fájt a hackerek foga, ellopták majdnem 9 millió emberét

A LockBit orosz hackercsoport vállalta magára a támadást, amit egy amerikai biztosítócég ellen követtek el még február végén.

Majdnem 9 millió ember betegadatait lopták el a hackerek az év elején az Egyesült Államok egyik fogászati egészségbiztosítójától, a Managed Care of North America (MCNA) nevű cégtől. A beszámoló szerint a támadást február 26-a és március 7-e között hajtották végre a kiberbűnözők.

Az Engadget arról ír, hogy a támadók nemcsak hozzáférni tudtak a betegadatokhoz, de le is másolták annak egy jelentős részét, így címeket, társadalombiztosítási számokat, vezetői engedélyeket és biztosítási adatokat sikerült ellopniuk. Mindez több mint 8,9 millió embert érint.

Ezzel a trükkel hatol be a hálózatokba egy új, igen veszélyes zsarolóvírus

Egy sérülékenységet kihasználva, önmagát titkosítva települ a hálózatokba egy újfajta zsarolóvírus, a Caktus, amit a Kroll kutatói fedeztek fel.

A cég nem árulta el, kik voltak az elkövetők, a TechCrunch szerint azonban az oroszországi székhelyű LockBit magára vállalta a támadást, és állítása szerint feltette az internetre az összes fájlt, miután az MCNA nem volt hajlandó kifizetni a 10 millió dolláros váltságdíjat. A bűnözők egy 700 GB-os mintával bizonyították, hogy igazat mondanak.

Az MCNA elleni támadás önmagában nem újdonság. Az elmúlt években számos céget és egészségügyi intézményt támadtak meg és loptak el onnan adatokat, ám a szervezetek eltérően kezelték a helyzetet: voltak, akik nem voltak hajlandóak fizetni, míg mások megtették ezt. Emiatt a bűnözők is úgy érezhetik, érdemes próbálkozniuk.

Ha már a rendőrséget is zsarolják, akkor tényleg baj van

A hackerek az ellopott adatokat már nemcsak titkosítják, hanem azzal zsarolnak, hogy ki is szivárogtatják az érzékeny információkat. A kiberbűnözők eszköztára bővül, már nem félnek közművek - mint most egy olajvezeték - ellen bevetni őket, vagy akár a hatóságokat is támadják. A háttérben felsejlenek a kevésbé demokratikus berendezkedésű államok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.