Tech hvg.hu 2023. június. 02. 07:02

Mit csinálnak régi telefonjaikkal az androidosok, és mit az iPhone-osok?

Hosszabb-rövidebb idő után általában lecseréljük az okostelefonjainkat, például mert a gyártó már nem ad ki operációsrendszer-frissítést hozzájuk. De mi lesz a régi készülékkel? E kérdés nyomába eredt az egyik piackutató cég.

A CIRP, azaz a Consumer Intelligence Research Partners nemrégiben közzétette felmérését, amely azt vizsgálja, hogy mit tesznek a felhasználók régi okostelefonjaikkal. Ahelyett viszont, hogy csak az iPhone-ra összpontosítottak volna, a felmérésbe bevonták az Android felhasználókat is, hogy megnézzék, hogyan viszonyul egymáshoz e két világ, amikor az ügyfelek új telefon vásárlása mellett döntenek.

A felmérést kitöltők hat különböző lehetőség közül választhattak: becserélés, eladás, megtartás, családnak vagy barátnak ajándékozás, újrahasznosítás, elveszett/ellopott/törött telefon.

Ha felteszi ezt a programot a régi mobiljára, bármikor benézhet a lakásába

Bár egy egyszerűbb, otthoni célra használható biztonsági kamera ma már néhány ezer forintért is beszerezhető, legtöbben már most rendelkeznek ilyennel akkor is, ha nem tudnak róla: elég csak kinyitni a régi, használt kütyüket rejtő fiókot.

Nem meglepő, hogy mivel az okostelefonok közül az iPhone-ok tartják meg a legjobban az értéküket, az iPhone-felhasználók nagy része (43 százalékuk) kicserélte régi készülékét egy újra. Érdekes módon az Android-felhasználók mindössze 14 százaléka tette ugyanezt. Az iPhone-osok esetében a csere és az „eladott” kombinációja 50 százalékot tett ki. 23 százalékuk megtartotta a régi iPhone-ját, 13 százalék pedig a barátjának vagy családtagjának adta.

CIRP

Az Android oldalon a többség (54 százalék) megtartotta a régi készüléket, ez több mint kétszerese a hasonlóképp döntő iPhone-felhasználóknak. Az iPhone-osoknál kevesebben voltak azok, akik úgy döntöttek, hogy eladják a régi Android-készüléket (7 százalék vs. 4 százalék), vagy családjuknak vagy barátjuknak adják (az androidosok esetében ez 11 százalék volt).

A felmérésből az is kiderült, hogy az új iPhone-t vásárlók 15 százaléka Androidról váltott, és meg akarja tartani régi készülékét. Talán az Android-telefonok jellemzően alacsonyabb csereértékei kevésbé kívánatos tranzakció a „trade-in”. Persze az is lehet, hogy az Androidról iPhone-ra váltó felhasználók a biztonság kedvéért teszik el régi telefonjukat, hogy legyen mihez nyúlni, ha nem jönne be az iOS-es világ (bár ennek szinte nulla a valószínűsége), illetve megmaradjanak azok a fájlok, amelyeket valamiért nem tudták áttenni az új telefonjukra.

A Yettel ránézett, hány régi mobilt őrizgetnek otthon a magyarok

A magyarok közel kétharmada tárol otthon használaton kívüli mobiltelefont, ráadásul az esetek többségében több darab, akár 10-15 évnél is régebbi készülék hever a fiókban - derült ki a Yettel legújabb országos kutatásából. Sokan nem tudják, mit lehet kezdeni a régi telefonnal, vagy nincs kedvük foglalkozni vele, pedig a nem megfelelően tárolt elektronikai eszközök akár veszélyesek is lehetnek a környezetre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés