A fejlődés óriási a podcastek területén: az érdeklődők sok millió csatorna még több tartalmából válogathatnak. Meglepő lett volna, ha pont itt ne bukkant volna fel a mesterséges intelligencia. Már podcasteket is generál, s egyelőre vitatott, hogy mi lesz az ilyen műsorok jövője.
Kezd összefonódni a mesterséges intelligencia és a podcastek világa: egyre több vállalkozás lép be erre a piacra, olyan MI-alapú eszközöket kínálva, amelyekkel gyorsan és egyszerűen lehet létrehozni ilyen műsorokat – írja a Wired. Igazán innovatív megközelítésről van szó, amelynek a fogadtatása azonban nem egészen egyértelmű.
A Podcast Index aktuális adatai szerint több mint 4 millió podcast-epizód érhető el online, és az elmúlt három hónapban több mint félmillió ilyen műsort tettek közzé az interneten. Lassan a MI által készített podcastek is betörnek erre a területre. Míg az olyan nagy platformok, mint az Apple Podcasts és a Spotify – egyelőre – nem rendelkeznek külön kategóriával a mesterséges intelligencia által generált tartalmakhoz, az ilyesfajta podcastek egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek.
A Wired példaként az ismert műsorvezető, Joe Rogan klónozott hangját említi. A hallgatók állítólag pozitív visszajelzést adtak, lenyűgözte őket a koncepció és Rogan hangjának elképesztő leutánzása. Másfelől egyre inkább előtérbe kerülnek a MI által generált tartalmakra vonatkozó szerzői jogi viták is, és vitathatatlan, hogy egyre fontosabbá válik a szabályozás.
Egyelőre a mesterséges intelligencia által generált podcastok készítői kísérleti és művészi törekvésként közelítik meg munkájukat, nem pedig kereskedelmi vállalkozásként. Úgy tekintenek ezekre a projektekre, mint az MI technológia képességeinek feltárására, feszegetve annak határait és bemutatva a benne rejlő lehetőségeket. A szkeptikusok viszont azzal érvelnek, hogy a mesterséges intelligencia hangjaiból hiányzik az a kapcsolat és intimitás, amelyet az ember által készített podcastek nyújtanak a hallgatóknak.
Összefoglalásként tehát elmondható, hogy a mesterséges intelligencia által generált internetes műsorok megjelenése feszültségeket hozott felszínre a podcastiparon belül. Egyrészt izgalom és érdeklődés övezi az MI technológia lehetőségeit a szerkesztési folyamatok javításától a tartalom figyelemreméltó sebességű létrehozásáig, másrészt aggodalomra ad okot az emberi kreativitásra gyakorolt lehetséges hatás, mivel a mesterséges intelligencia ugyan reprodukál, de elmarad az igazi emberi tulajdonságoktól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.