Rendkívül hasznos és kényelmes a GPS használata, amikor egy számunkra ismeretlen helyen kell tájékozódni. Azonban a GPS-re való túlzott támaszkodásnak hosszabb távon hátrányai is vannak kanadai kutatók új vizsgálata szerint.
Amikor új környezetben navigálunk, oda kell figyelnünk környezetünkre, és saját belső navigációs rendszerünk segítségével frissítenünk kell pozíciónkat, hogy elérjük célunkat. A GPS használata megszünteti ezeket a követelményeket, és a navigációt kognitívan kevésbé megterhelővé teszi. Valójában azok, akik adott útvonalakon GPS-szel utaznak, kevesebb tudásra tesznek szert ezekről az útvonalakról, mint azok, akik segédeszköz nélkül, térkép segítségével járják be ugyanazokat az útvonalakat. Eddig egyetlen tanulmány sem vizsgálta, hogy a GPS-használatnak van-e hosszú távú hatása a belső navigációs rendszerünkre. Ezt tették meg kanadai kutatók, és kiderítették: e vitathatatlanul hasznos funkciónak árnyoldala is van, a GPS-re való túlzott támaszkodás alapvetően befolyásolhatja a tájékozódási képességet.
A montreali McGill Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogyan viszonyulnak a GPS-t gyakran használók azokhoz, akik kevésbé támaszkodnak erre a megoldásra, amikor tájékozódni kell. Kísérleteikbe 50, rendszeresen autózó alanyt vonta be. Keresztmetszeti eredményeket (meghatározott időben gyűjtött adatokat) és longitudinális eredményeket (azonos alanyokról több időpontban gyűjtött adatokat) egyaránt figyelembe vettek.
Új navigációs nézet jön a Google Térképre, lenyűgöző látvány lesz
A Google az év végéig a világ 15 nagyvárosában teszi elérhetővé az Immersive View nevű funkciót, amivel a navigáció során megnézhetjük, milyen épületekkel, tereptárgyakkal találkozhatunk az út során, és azt is, milyen forgalomra számíthatunk.
Ezután a térbeli memóriával kapcsolatos feladatokat oldattak meg velük. Azt találták, hogy azoknak, akik sokszor használják a GPS-t, rosszabb a térbeli memóriájuk. Ez persze logikusnak tűnik, hiszen a GPS segítségével az egyik pontról a másikra navigálunk, így nem kell figyelnünk a környezetünkre, és fel is hagyunk ezzel.
A Scientific Reports folyóiratban közölt tanulmány ugyan kis léptékű, viszont mind a longitudinális, mind a keresztmetszeti vizsgálatok alátámasztják azt a korábbi hipotézist, hogy a nagyobb GPS-tapasztalattal rendelkező emberek térbeli memóriája rosszabb az önvezérelt navigáció során, azaz amikor GPS nélkül kell navigálniuk. Fordítva viszont nem találtak ilyen összefüggést, azaz az eleve gyengébb térbeli memóriával rendelkezők nem használják gyakrabban a GPS-t.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.