A bankkártya méretű, egykártyás számítógépet, a Raspberry Pi-t oktatási célra fejlesztették a Cambridge-i Egyetemen. Sok év eltelt azóta, és mivel a miniatűr komputer könnyen módosítható a felhasználók igényei, ötletei szerint, már számos érdekes szerepben bemutatkozott. Egy figyelemre méltó projekt során például alkalmassá tették a Nemzetközi Űrállomás (ISS) valós idejű követésére.
Egy évtized alatt több mint 40 millió Raspberry Pi miniszámítógépet adtak el a világon, ami mutatja, a kis komputer messze túlnőtt a kezdeti, oktatási célokon. Legutóbb egy ötletes felhasználó a Nemzetközi Űrállomás Követő projekt keretében az alacsonyan a Föld körül keringő űrlétesítmény mindenkori helyének és pályájának meghatározására vetette be.
A hackster.io beszámolója szerint az ötletgazda talált egy világtérképet, amely olvashatóan kicsinyíthető a megfelelő felbontásra, hogy teljes mértékben megjelenjen az apró, ePaper kijelzőn. Az apró térképen, amelyen a kontinensek éles feketével jelennek meg, hosszúsági és szélességi vonalak vannak, a kontrasztos piros vonal pedig egyértelműen mutatja az ISS irányát. Helyét percenként kétszer frissítik, és így az eredmény egy érdekes miniatűr eszköz, pontos és csaknem valós idejű kijelzővel.
Az eszköz létrehozásához a felhasználó kombinálta a Raspberry Pi 3 Model B+-t a ProtoStax házzal. Emellett a Raspberry Pi-n konfigurált SPI-re és a szükséges GitHub fájlra (ProtoStax ISS Tracker kód), Python 3 és újabb verzióra volt szükség a nyomkövetéshez. A projekt persze tetszés szerint alakítható, bővíthető, így az ötletgazda például azt javasolja, hogy a felhasználók beállíthatják, hogy figyelmeztetést kapjanak, ha az ISS éppen a tartózkodási helyük felett kering.
A megoldás persze nem annyira fejlett, mint ami mondjuk a NASA Spot The Station webhelyén található, ahol a felhasználók megadhatják városukat (vagy a közelükben lévő város adatait), majd megtekinthetik a megjelölt térképet a lehetséges helyekről, ahol hamarosan megláthatják az űrállomást. Ettől függetlenül – mutat rá a SlashGear – remek példája annak a kreativitásnak és együttműködésnek, amely a Raspberry Pi közösség legnagyobb erőssége.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.