Az AR3310 kódjelű napfolt épp a Föld felé néz, ami optimális, hogy megfigyeljük. Ezt azonban nem szabad védőfelszerelés nélkül megtennünk.
Hatalmas napfoltot észlelt Bum-Suk Yeom dél-koreai csillagász az égitest Föld felé néző oldalán – írta meg a Newsweek. Az AR3310 esetében nem volt nehéz dolga, tekintetbe véve, hogy a folt nagyjából háromszor olyan nagy, mint a Föld.
Az Instagramon közzétett bejegyzésében azt írja, a folt a Nap közepétől balra helyezkedik el. Olyan nagy, hogy teleszkóp helyett egy megfelelő védelemmel ellátott, a Nap megfigyeléséhez szükséges szemüveg is elegendő ahhoz, hogy meglássuk, hogy ott van.
A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.) A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik – olyan, mintha foltos lenne a Nap.
Az égitest 11 éves ciklusának mostani időszaka tökéletesen alkalmas arra, hogy ezeket a foltokat megfigyeljék a kutatók.
A napfoltnál a minimális láthatósági küszöb a becslések szerint nagyjából a látható napkorong 425 milliomod része – vagyis a napkorong 0,04 százaléka. A nagyobb méret és a kedvező meteorológiai viszonyok javítják a láthatóságot.
Ha a Föld a Nap felszínén lenne, akkor annak nagyjából 169 milliomod részét foglalná el. Az AR3310 a becslések szerint ennél négyszer nagyobb.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.