Egy új tanulmány közelebb vihet minket annak megértéséhez, hogy miért fut le egyes emberek szeme előtt az életük a halál, vagy halálközeli élmény alatt.
Igencsak érdekes tanulmányt publikáltak a Michigani Egyetem kutatói – ebben azt fejtik ki, hogy miként észleltek ismeretlen és rejtélyes agyi hullámokat a haldoklók agyában. Mindez pedig arról árulhat el még több információt, hogy miként reagál az emberi agy a tragikus körülményekre.
A kutatók akkor lettek figyelmesek erre a rejtélyes agyi tevékenységre, amikor négy beteget levettek a létfenntartó gépekről. Közülük kettőnél figyelték meg az aktivitást, és ez segíthet a tudósoknak jobban megérteni a párhuzamokat a haldokló emberi agy és az állatok – például patkányok – agya között, ez utóbbiakat ugyanis már korábban vizsgálták.
Gyakran hallani olyan beszámolókat halálközeli élményen átesett emberektől arra vonatkozóan, hogy lefutott az életük a szemük előtt. Ezeket azonban kifejezetten nehéz bizonyítani, a tudósok mégis erre vállalkoztak. A PNAS folyóiratban közzétett kutatás egy lépéssel közelebb vihet bennünket annak megértéséhez, hogy miként változott a páciensek agytevékenysége a létfenntartó gépekről történő levétel előtt és után – egészen pontosan a gamma-hullámok kiugrását sikerült megfigyelni, ami valamiféle tudatosságra enged következtetni.
Az agyunk akár azonnal kreál nekünk néhány hamis emléket, ezt most egy kísérlet is kimutatta
Hajlamos az agyunk arra, hogy akár azonnali hamis emlékeket generáljon - erősítették meg holland kutatók.
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy ez az aktivitás egyelőre nem feltétlenül bizonyítéka annak, hogy a gépekről levett betegek tudatos feldolgozása megnövekedett volna – írja a BGR. A további kutatások azonban még több információval szolgálhatnak majd erről, és még több kérdést megválaszolhatnak majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.