Tech hvg.hu 2023. május. 14. 08:03

Olyan fotókat készített a NASA a Holdról, amilyeneket ritkán látni róla

A NASA ShadowCam egy olyan érzékeny eszköz, amely a Hold árnyékban lévő oldaláról is tiszta, részletgazdag képeket tud készíteni.

A NASA ShadowCam nevű eszköze hónapok óta köröz a Hold körül a dél-koreai Korea Pathfinder Lunar Orbiter nevű eszköz fedélzetén. A szerkezet feladata, hogy képeket készítsen az égitestről, és úgy tűnik, nagyon jól végzi a dolgát. A készülék rendkívül részletgazdag fotókat lőtt a Hold árnyékos oldaláról, amin keresztül így megnézhetjük, melyek azok a pontenciális régiók, amelyek az Artemis-program jövőbeni űrhajósai számára szolgálhatnak leszállóhelyül.

A Hold bizonyos részei már több mint 2 milliárd éve nem láttak napfényt. A Gizmodo beszámolója szerint ezekre a területekre kiemelt figyelmet fordítanak a tudósok, mert úgy sejtik, hogy itt rengeteg víz található. Mindez nemcsak az űrhajósok túlélése miatt fontos, de például a rakéták üzemanyagaként is jó szolgálatot tehet.

A NASA ezért azt tervezi, hogy az Artemis-program űrhajósait ezekhez a régiókhoz viszi, és reméli, hogy a Hold erőforrásait kihasználva fenntartható élet alakítható ki az égitesten.

Persze ezeket a területeket nehéz lefotózni, hiszen folyamatosan árnyékban vannak. Itt jön a képbe a ShadowCam, ami érzékenységének köszönhetően képes elvégezni ezt a feladatot. A NASA nemrég öt képet tett közzé a Hold északi és déli sarkvidékéről, amelyeken gyönyörűen látszódik a durva felszín.

Az alábbi kép a Shackleton-kráter árnyékos részét mutatja. A nyíllal jelölt rész egy repedés, amiről a NASA úgy tartja, hogy egy, a kráter oldalán legurult szikla okozta.

NASA / KARI / ASU

A lenti képet a Hold egyenlítő régiójában készítette a ShadowCam, amivel gyakorlatilag az eszköz kalibrációját végezték el. A képen a Bruce-kráter látható.

NASA / KARI / ASU

De a kamera megörökítette a Marvin-krátert is, ami a déli pólustól mintegy 26 kilométerre látható.

NASA / KARI / ASU
NASA / KARI / ASU

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.