Tech hvg.hu 2023. május. 10. 20:03

Kiderült, az arcizmokkal kommunikálni lehet álmodás közben, már egy nyelvet is írtak rá

Remmyo néven hívták életre azt a nyelvet, ami az arcunkra helyezett EMG-érzékelővel tud leolvasni egy szoftver, miközben REM alvási fázisban vagyunk – a nyelvet állítólag bárki megtanulhatja, és kommunikálhat ily módon.

Az álmok és az alvás megértése régóta foglalkoztatja a tudományt. Nemrég magyar kutatók jöhettek rá arra, mi állhat annak a hátterében, ha nem emlékszünk ébredés után arra, hogy mit álmodtunk.

Most Michael Raduga alvásszakértő, a Phase Research Center kutatója fejlesztett ki egy nyelvet, amivel az emberek képesek lehetnek kommunikálni az éber/tudatos álom (lucid dreaming) állapotában. Ekkor ugyanis az illető tisztában van azzal, hogy álmodik, tehát tudatában van a történteknek, és az álmát is befolyásolni tudja.

Joggal vetődhet fel a kérdés: mégis hogyan kommunikálhatna az éber álom állapotában az ember? A Raduga által kifejlesztett nyelv, ami a maga nemében az első ilyen, a Remmyo nevet kapta, és a REM alvási fázis idején előforduló jellegzetes arcizommozgásokra támaszkodik.

A Remmyo – írja az Ars Technika – ugyanúgy megtanulható az ébrenléti órákban, mint bármely más nyelv, és bárki képes lehet erre a kommunikációs formára, aki az éber álomra is képes.

Kész a technológia, ami segíthet rögzíteni az álmokat

A japán Oszakai Egyetem kutatói a mesterséges intelligenciát (MI) hívták segítségül ahhoz, hogy az emberek agyi tevékenységét figyelve meg tudják mondani, milyen képet látott az illető.

A REM alvási fázis elérése nagyjából 90 percet vesz igénybe, és ennek során a kéz- és lábizmok nem tudnak mozogni, így megakadályozva, hogy eljátsszuk azt, mi történik az álmunkban.

Mindeközben azonban az agyhullámok, a szívritmus és a vérnyomás hasonlít az ébrenléti állapothoz, míg a légzés szabálytalanabbá válik. Jellemzően ekkor álmodunk is.

A Remmyo összesen hat arcmozgás-beállításból áll, ezeket EMG (elektromiográfia)-érzékelőkkel lehet észlelni az alvó ember arcán. Az így érkező jeleket aztán az érzékelők egy olyan szoftverbe juttatják, amelyek lefordítják ezeket a jeleket szöveges vagy hangalapú kommunikációs formákká. Ez a szoftver már több „Remmyo-betűt” is ismer, több szótár is el van tárolva benne.

Raduga első, németországi kísérletei során az alanyok megtanulták a Remmyót, és arra is ki lettek képezve, hogy be tudjanak lépni az éber álom állapotába, majd ezt jelezzék is. Eközben az arcukra helyezett EMG-érzékelők folyamatosan továbbították az információkat a fordítóprogramnak.

Agymunka alvás közben: csak a szépre emlékezünk?

Alvás közben elsősorban olyan tevékenységek emlékével foglalkozik az agy, amelyek az ébrenlét során azzal motiválták az embert, hogy valamilyen jutalom jár értük - állítják svájci kutatók.

A kísérlet eredményei egyelőre bizonytalanok. A tervezett kifejezések fordítására irányuló kísérletek alapján a Remmyo 18 és 81 százalék közötti hatékonyságot produkált. Raduga azt is elmondta, hogy a Psychology of Consciousness: Theory, Research and Practice folyóiratban publikált tanulmánya szakértői véleményezése során sok szkepticizmussal is szembesült a fordítóprogram hatékonyságát illetően.

Ő azonban továbbra is előre tekint, és a módszer további javításával a későbbiekben még egységesebb eredményekre számít. Később a gépi tanulást és a mesterséges intelligenciát is bevetik majd a dekódolás javításához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.