Az amerikai hadsereg bázisain egyre több áramra van szükség ahhoz, hogy a különböző berendezéseket üzemeltetni tudják. A jövőben ezt a jelenleginél jóval biztonságosabb módon biztosítanák a katonák számára.
Újabb innovatív tervvel állt elő a DARPA, azaz az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásért felelős részlege. A szervezet egy vezeték nélküli energiaátviteli infrastruktúra létrehozását tervezi, ami szinte megszakítás nélkül biztosítana elektromos áramot az Egyesült Államok katonai bázisai számára, legyenek azok bármely pontján a világnak.
A Popular Mechanics beszámolója szerint mindezt lézersugarak segítségével valósítaná meg az amerikai hadsereg vezetése. Az Interesting Engineering megjegyzi, ez a fajta energiaátvitel volt egykor Nikola Tesla álma is. Ha sikerül, a Power (Persistent Optical Wireless Energy Relay) nevű rendszer sokkal függetlenebbé teszi az amerikai hadsereg bázisait a fosszilis energiahordozók által generált áramtól, valamint a kiépített infrastruktúrától. Ez utóbbi hátránya, hogy az ellenség bármikor csapást mérhet rá.
Paul Calhoun, a hadsereg egyik ezredese egy interjúban arról beszélt, hogy megváltozott a környezet, és a katonai műveletekhez már golyóállóbb energiaellátási módokra van szükség. Az egységek olyan energiaigényes technológiát használnak, mint a radarok, drónok elleni mikrohullámú fegyverek vagy lézerfegyverek. Emiatt évről évre egyre nagyobb kihívást jelent a bázisok megfelelő energiaellátása.
Calhoun szerint a lézerek segítségével továbbított energiát fényenergiaként hasznosítanák, így kellene egy átalakító egység, ami ismét elektromos árammá konvertálja azt. A tervek szerint a műholdak és a nagy magasságban repülő drónok egymásnak továbbítanák a lézer energiáját, mielőtt az elérne a célpontig. Az ezredes úgy látja, a lézer 100-1000 kilométer távolságba is továbbítható.
Persze a katonai felhasználáson túl más téren is hasznos lehet egy ilyen fejlesztés. Segíthet például áramot biztosítani a hálózattól távol eső kutatóbázisoknak, valamint a megújuló energiaforrásnak köszönhetően sokkal környezetbarátabb lehet az áram előállítása, mintha dízelgenerátorok pöfögnének a bázisokon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.