Tech hvg.hu 2023. április. 28. 11:03

4000 Celsius-fokon forr egy bolygó a Tejútrendszerben, izgalmas dolgot fedeztek fel a légkörében

Soha nem sikerült még ritkaföldfémet kimutatni egyetlen exobolygó légkörében sem, úgy tűnik azonban, hogy egy új svéd módszernek köszönhetően most már ez is lehetségessé vált.

Alig egy hete derült ki, hogy kínai kutatóknak sikerült az eddigi legnehezebb elemet, a szamáriumot kimutatniuk egy exobolygó légkörében. A tétet most a svédországi Lund Egyetem kutatói emelték, akik egy saját fejlesztésű módszer segítségével a világon elsőként mutattak ki ritkaföldfémet egy exobolygó légkörében.

Az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban közölt eredmény szerint a tudósok a KELT-9 b jelű bolygónál terbiumot azonosítottak a légkörben. A planéta különlegessége, hogy a galaxis legforróbb bolygójának tekintik, mert körülbelül 4000 Celsius-fok lehet rajta. A Földtől nagyjából 670 fényévnyire található – írja az Interesting Engineering.

Nicholas Borsato, az egyetem doktorandusz hallgatója szerint az új módszerük segítségével hét anyagot fedeztek fel a bolygó légkörében, ezek közül egy volt a terbium, amit eddig egyetlen planétánál sem sikerült kimutatni.

Föld-szerű bolygót vizsgált a James Webb űrteleszkóp, szomorú hírt közölt róla

A James Webb űrteleszkóp a TRAPPIST-1b bolygót vizsgálta, ami egy olyan csillagrendszerben kering, ahol a lakható zónában hét bolygó is található. Ő az egyik.

A terbium a periódusos rendszer 65. számú eleme. Olvadáspontja 1356, forráspontja pedig 3230 Celsius-fokon van. Carl Gustaf Mosander svéd vegyész fedezte fel 1843-ban a stockholmi szigetvilágban található Ytterby bányában, és nagyon ritkának számít. A Föld terbiumtermelésének 99 százaléka a Kínában található belső-mongóliai Bayan Obo bányászati negyedben folyik.

A szakemberek szerint az ilyen felfedezések segíthetnek meghatározni a bolygó korát, valamint megismerni annak keletkezését. Úgy vélik, minél jobban megismerik ezeket a planétákat, annál közelebb kerülnek ahhoz, hogy megtalálják a második Földet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.