Az amerikai gyógyszerészeti hatóság (FDA) szerint semmi nem igazolja, hogy a „magzatvizet” tartalmazó szemcseppek hatékonyak, ugyanakkor a klinikai tesztek és a gyártási folyamat ismeretének hiányában nem szerencsés használni őket.
Az elmúlt időszakban több olyan szemcsepp is feltűnt az amerikai piacon, amit a gyártók olyan szöveggel reklámoznak, hogy abban „magzatvíz” található. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) azonban arra figyelmeztetett, hogy senki nem használjon ilyet, mert azt nemcsak nem hagyta jóvá a szervezet, de potenciálisan veszélyes is lehet.
A hatóság szerint mivel ezeket a készítményeket nem vizsgálta be, semmilyen információval nem rendelkezik a gyártását illetően, ahogy arról sem, hogy biztonságos-e a használata. Az FDA szerint aggasztó, hogy ezeket a termékeket kifejezetten az interneten árusítják a vásárlóknak.
A hatóság 2022 végén két felszólítást is küldött az érintett gyártóknak. Az egyik a Regener-Eyes, ami ugyanezen a néven dobta piacra a termékét, míg a másik az M2 Biologics, ami egy StimulEyes nevű terméket forgalmaz. Mindkettőt azoknak árusítják, akik szemszárazsággal küzdenek.
Az FDA ugyan nem használja a „magzatvíz” kifejezést, azonban megjegyezte, hogy a Regener-Eyes állítása szerint a termékében a „placentából származó bioanyagok” találhatók, míg a StimulEyest „regeneratív gyógyszerként” árusítják. Előbbi korábban a honlapján olyan tanulmányokat tett közzé, amelyek a magzatvízzel kapcsolatos terápiák eredményét taglalta – jegyezte meg a LiveScience.
Elkészült a szemcsepp, amivel lecserélhető a szemüveg
A Vuity az első olyan, az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) által jóváhagyott szemcsepp, mely kezelni tudja az életkorral összefüggő homályos közeli látást, másik nevén a presbyopia jelenségét.
Paul Knoepfler, a Kaliforniai Egyetem kutatója szerint ha a szemcseppek valóban magzatvizet tartalmaznak, akkor abban valószínűleg „több száz különböző magzati fehérje és egyéb anyag található meg, amelyek nem feltétlenül hasznosak”. Ezenkívül nemcsak a szemre lehetnek veszélyesek, de más problémákat is okozhatnak, ha bekerülnek a véráramba.
Az ArsTechnica beszámolója szerint ennek ellenére a szemcseppek készítése mögötti elmélet az lehet, hogy a magzatvíz és a méhlepény legbelső rétege őssejteket tartalmaz, ezért egyes kutatók úgy vélik, hogy a folyadék és a szövet regeneráló tulajdonságokkal rendelkezhet, amelyek hasznosak lehetnek különféle orvosi alkalmazásokban, beleértve bizonyos szembetegségek kezelését.
Ugyanakkor eddig csak egyetlen klinikai vizsgálat során nézték meg, hogy milyen hatással van a lézeres szemműtéten átesett betegekre az ilyen szemcsepp, és azt találták, hogy hatástalan.
Az FDA most arra kérte az esetleges vásárlókat, hogy bármilyen negatív mellékhatást azonnal jelentsenek.
Nemrég egyébként több szemcsepp is halálos fertőzést okozott az Egyesült Államokban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.