A jövőben űrhajók és egyéb űreszközök alkatrészeinek előállításához használhatják azt a 3D-nyomtatással készülő ötvözetet, ami csak rendkívül magas hőmérsékleten válik törékennyé
Olyan új ötvözetet hoztak létre a NASA tudósai és az amerikai Ohiói Állami Egyetem mérnökei, amely jóval tartósabb és erősebb, mint bármelyik eddigi 3D-nyomtatással készült anyag. A fejlesztés a GRX-810 nevet kapta, a jövőben pedig az űrhajókhoz készíthetnek belőle alkatrészeket.
Az újdonságról még tavaly nyáron számolt be a NASA, mostanra viszont hitelesítették az anyagot, ugyanis Nature című tudományos lap is lehozta az erről szóló tanulmányt. Tim Smith, a NASA kutatója azt mondta, az új szuperötvözet a repülésben és az űrkutatásban használt alkatrészek minőségét drámai módon növeli. A GRX-810-et számítógépes modellezés, valamint 3D-nyomtatás segítségével hozták létre, így lehetővé vált, hogy rétegről rétegre olvasszák össze a különböző fémeket.
A kutatók oxiddiszperziós ötvözetként hivatkoznak az új anyagra – írja a BGR. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy az oxigénatomok szétszórva vannak a rétegekben, és olyan kötést hoznak létre, ami megerősíti a fémet. Mindez lehetővé teszi, hogy a töréspontot csak rendkívül magas hőmérsékleten érje el. Az anyag kibírja az 1093 Celsius-fokot, és ezerszer ellenállóbb is lehet a jelenleg használt ötvözetekhez képest.
A NASA-nak nagy szüksége van az ilyen ötvözetekre, hiszen a rakéták és más űreszközök esetében is fontos, hogy nagy teherbírásúak legyenek. Azt viszont egyelőre nem tudni, a gyakorlatban mikor kezdi majd el használni a NASA ezt az anyagot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.